Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 23 Lightweight Double Scull

1995Essendon/Ballarat City - Bow: Marion Taffe, Str: Christine Camiller, Cch: Kevin Bourke 7:39.89
1996Riverside/Murray Bridge - Bow: Kisahn Lamshed, Str: Josephine Lips, Cch: Uwe Bender 8:55.91
1997Torrens - Bow: Kisahn Lamshed, Str: Josephine Lips, Cch: Uwe Bender 7:38.67
1998St George/Mosman - Bow: Bronwyn Watson, Str: Bronwyn Greenaway, Cch: Greg Howell, Peter Lanigan 7:29.21
1999Torrens/AUBC - Bow: Amber Halliday, Str: Kisahn Lamshed, Cch: Adrian David 7:13.47
2000Torrens/AUBC - Bow: Miranda Bennett, Str: Amber Halliday, Cch: Andrew Stunell 7:21.11
2001North Esk/Huon - Bow: Molly Hill, Str: Sarah Bird, Cch: Paul Bird, Paul Newbon 7:07.72
2002Toowong - Bow: Marguerite Houston, Str: NA , Cch: Tim Kerrison 7:26.51
2003MUBC/Mercantile - Bow: Sally Muir, Str: Alison Withers, Cch: John Acton, David Colvin 7:30.29
2004AUBC/Mercantile - Bow: Alison Withers, Str: Jacqui Bain, Cch: Stani Slavova 7:49.03
2005Torrens/Mercantile - Bow: Sarah-Jane Blunt [MERC], Str: Maja Fiddler [TORR], Cch: Stani Slavova, David Colvin 7:19.07
2006Tamar - Bow: Ingrid Fenger, Str: Megan Hibbs, Cch: Vicky Spencer 7:14.64
2007Tamar - Bow: Carly Cottam, Str: Ingrid Fenger 7:20.51
2008Tamar/Huon - Bow: Ella Flecker [HUON], Str: Carly Cottam [TAMAR] 7:29.21
2009UQBC - Bow: Catriona Rose, Str: Alison Scobbie, Cch: Honor Conrad, Richard Fryer 7:53.21
2010ANA - Bow: Alexandra Hayes, Str: Hannah Jansen, Cch: Mike Quinn, David Milne 7:25.89
2011Brisbane GPS - Bow: Alana Hewish, Str: Amy James, Cch: Cameron Kennedy 8:07.80
2012UWABC/ANA - Bow: Emma Jones [ANA], Str: Thea Adamson [UWABC], Cch: Jamie Hewlett, Rolland Warren 7:23.12
2013MUBC/ANA - Bow: Hannah Jansen [ANA], Str: Hannah Clark [MelbU], Cch: Lincoln Handley, Bill Tait 7:23.01
2014SUBC/UTS - Bow: Sophie Jerapetritis [UTS], Str: Holly Lawrence [SydU], Cches: Deborah Fox, Ellen Randell 7:24.72
2015Toowong - Bow: Amy James, Str: Alice Doring, Cch: Alex Field, Keiran Dwyer 7:25.66
2016MUBC - Bow: Alice Arch, Str: India McKenzie, Cch: Bert Cocu 7:28.98
2017Adelaide/SUBC - Bow: Wallis Russell [SUBC], Str: Verayna Zilm [ADEL], Cch: Alfie Young, Jason Lane 7:34.00
2018SUBC/UTS - Bow: Georgina Masters [UTS], Str: Wallis Russell [SUBC], Cch: Alfie Young, David Gely 7:28.77
2019Toowong/ANU - Bow: Jilly Roberts [ANU], Str: Katelin Douglas [TOOW], Cch: Leo Karadimitris, Nick Garratt, Keiran Dwyer 7:26.96
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management