Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 23 Four

1982Nestles - Bow: Susan Hose, 2: Evelyn Johnstone, 3: Karen Morris, Str: Tracy Fortune, Cox: Val Bertrand 3:42.50
1983Uni of WA - Bow: Liz O'Brien, 2: Julie Watson, 3: Angela Maidment, Str: Christine Piesse, Cox: Yolanda Ebner, Cch: Warren Gibson & George Panorios 3:45.90
1984No race

1985WA Institute of Sport - Bow: Avonia Arndt, 2: Lisa Harffey, 3: Helen Ross, Str: Merome Hall, Cox: Paulette Stroet, Cch: Warren Gibson & Gwenda Bennetts 7:52.40
1986Banks - Bow: Robyn Green, 2: Jane Rusden, 3rd Karen Sargent, Str: Naomi Spiers, Cox: Leanne Wiesse, Cch: Charlie Lehman 7:30.34
1987AIS - Bow: Lisa Garrett, 2: Margaret Kitchin, 3: Keisha Salmon, Str: Alison Worth, Cox: Josephine Burnand, Cch: Peter Shakespear & Ellen Randell 7:32.53
1988MURC - Bow: Lynda Boldt, 2: Fleur Worboys, 3: Jodie Dobson, Str: Fiona Werner, Cox: Emily Donkin, Cch: Kate Hall 7:03.17
1989No race

1990AUBC / ANI / Torrens - Bow: Marni Boylan-Sugg, 2: Kate Slatter, 3: Josslyn Else, Str: Paula Matthews, Cch: Robyn Grey-Gardner 9:03.95
1991Canberra - Bow: Julie Weeks, 2: Jodie Brewer, 3: Samantha Brown, Str: Elizabeth Moller, Cch: Robyn Grey-Gardner 6:55.80
1992Torrens - Bow: Ingrid Scharer, 2: Samantha Stewart, 3: Anna McFarlane, Str: Josslyn Else, Cch: Simon Gillett 7:13.10
1993UQBC / Corio Bay (AIS) - Bow: Claire Wookey, 2: Nikola Mcgrath, 3: Annie Mcdonnell, Str: Carla Lawrie, Cch: Paul Thompson & Pam Westendorf 6:58.65
1994Adelaide / AUBC - Bow: Carol Roediger, 2: Elizabeth Lynch, 3: Emma Southcott, Str: Christina Bursill, Cch: Andrew Pierce 7:14.75
1995MUBC / St George - Bow: Sarah Lachal, 2: Rachael Taylor, 3: Kate Young, Str: Bianca Noorman, Cch: Phil Vial & Noel Donaldson 7:01.92
1996Sydney / Nepean - Bow: Shea Crumlin, 2: Kathleen Burke, 3: Jodie Winter, Str: Christina Larsen, Cch: Debbie Fox, Harold Jahrling 7:27.03
1997MUBC / Sydney/Nepean - Bow: Sarah Chibnall, 2: Kath Burke, 3: Jodi Winter, Str: Kristina Larsen, Cch: Paul Thompson, Peter Somerville, Harald Jahrling 7:10.57
1998Sydney / Mosman/Nepean - Bow: Deidre Coates, 2: Megan Russell, 3: Jasmin Colley, Str: Kristina Larson, Cch: Debbie Fox, Lindsay Callaghan 7:26.62
1999Swan River / ECU Perth - Bow: Norwenna Jaggard, 2: Sally Robbins, 3: Rebecca Sattin, Str: Angela Heitman, Cch: Uwe Bender 6:51.92
2000Swan River / ECU Perth - Bow: Sophie Kilpatrick, 2: Joanna Lutz, 3: Rebecca Sattin, Str: Angela Heitman, Cch: Uwe Bender 6:55.60
2001MUBC Composite - Bow: Livia Laborczfalvi, 2: Kyeema Doyle, 3: Brooke Penning, Str: Crystal Antica, Cch: Paul Francis, Debbie Fox 6:50.07
2002Mercantile / MUBC - Bow: Danielle Ackland, 2: Crystal Antica, 3: Robyn Selby Smith, Str: Sara Richards, Cch: Tom Courtney, Paul Francis 7:04.94
2003Mercantile / Lake Tuggeranong - Bow: Emily Wilmoth, 2: Fleur Chew, 3: Taryn Langdon, Str: Sara Richards, Cch: Tom Courtney 7:07.72
2004Canberra / SUBC / St George - Bow: Sarah Cook, 2: Tara Huntley, 3: Megan Crawford, Str: Zoe Uphill, Cch: Ron Batt, Inna Frolova, Deborah Fox 7:06.51
2005Swan River / ECU Perth - Bow: Karolina Hayes, 2: Annika Naughton, 3: Sarah Outhwaite, Str: Natalie Bale, Cch: Jason Lane, Antonio Maurogiovanni 6:50.46
2006UTS / SUBC - Bow: Katelyn Gray [UTS], 2: Renee Kirby [SUBC], 3: Yasmin L'Estrange [SUBC], Str: Verena Stocker [UTS], Cch: Alan Bennett 6:46.92
2007UWABC / ECU Perth - Bow: Megan Bagworth [UWABC], 2: Georgia Baker [PRC], 3: Libby Alderman [UWABC], Str: Emily Rose [UWABC], Cch: Jason Lane 7:10.13
2008Uni of WA / Brisbane GPS - Bow: Libby Alderman [UWABC], 2: Sarah Eke [BGPS], 3: Sascha Lahey [BGPS], Str: Emily Rose [UWABC], Cch: Jason Lane, Peter Howard 6:56.30
2009Commercial - Bow: Charlotte Travers, 2: Clare Gilbride, 3: Fiona Albert, Str: Leah Billing, Cch: John Bowes 8:07.95
2010Torrens - Bow: Mary Connelly, 2: Renee Chatterton, 3: Peta White, Str: Jessica Molsher-Jones, Cch: Zoltan Shepherd 6:52.52
2011ANA Composite - Bow: Olivia Brusasco [UQBC], 2: Francesca Paterson [UQBC], 3: Hannah Vermeersch [WARC], Str: Ashleigh Miles [ANA], Cch: Bec Sattin 7:09.32
2012MUBC - Bow: Olympia Ward, 2: Emma Webley, 3: Madeleine Thomas, Str: Lucy Stephan, Cch: Pete Kupcis 7:04.44
2013Team China - Bow: Xiaoqin Wang, 2: Yuanyuan Gu, 3: Ying Xu, Str: Xiaotong Cui 7:00.72
2014Adelaide Composite - Bow: Caitlin Cronin [UQBC], 2: Sarah Zillmann [UQBC], 3: Eleanor Wilson [TOOW], Str: Molly Goodman [ADEL], Cch: Tom Westgarth, Ian Edmunds  6:54.19
2015Mercantile - Bow: Adriana Marulli, 2: Olivia Sibillin, 3: Katrina Werry, Str: Addy Dunkley-Smith, Cch: Simon Gadsden, David Colvin 6:56.23
2016Uni of WA / AUBC - Bow: Bridget Badenoch [AUBC], 2: Holly Child [UWABC], 3: Bree Kennedy-Smith [UWABC], Str: Bronwyn Cox [UWABC] 6:53.35
2017Uni Queensland Composite - Bow: Hedda Cooper [GUSP], 2: Annabelle McIntyre [FRC], 3: Bronwyn Cox [UWABC], Str: Ellen Pozzi [UQBC], Cch: Edward Draydon, Lincoln Handley 7:01.34
2018Uni of WA Composite - Bow: Lauren Fornasaro [SUBC], 2: Dyone Bettega [SUBC], 3: Giorgia Patten [WARC], Str: Bronwyn Cox [UWABC] 6:50.84
2019SUBC / UTS - Bow: Tara Rigney [SUBC], 2: Grace Reid [UTS], 3: Nicela Martincic [UTS], Str: Dyone Bettega [SUBC], Cch: Alfie Young, David Gely 6:48.90
2020Regatta cancelled
2021MUBC - Bow: Jean Mitchell, 2: Eliza Gaffney, 3: Lily Cathcart, Str: Laura Foley, Cch: Mitchell Nelson, Edward Fuller 7:01.18

Website by Hope Stewart—Website Design & Management