Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 23 Double Scull

1995Adelaide / Riverside - Bow: Kate Muecke, Str: Karen Moore7:41.17
1996Riverside / Murray Bridge - Bow: Tami Stone, Str: Anna Tree, Cch: Uwe Bender8:55.91
1997Torrens - Bow: Anna Tree, Str: Sally Newmarch, Cch: Uwe Bender7:38.67
1998Torrens - Bow: Belinda Talbot, Str: Anna Tree, Cch: Tim Brew7:32.24
1999UTS - Bow: Julia Wilson, Str: Leith Johanson, Cch Tim Dolphin, Ellen Randell-Griffiths7:13.47
2000Torrens - Bow: Kay Anstey, Str: Belinda Talbot, Cch: Neil Myers7:22.20
2001Mercantile / Banks - Bow: Kate Hutchinson, Str: Robyn Selby Smith, Cch: Frank Stone7:21.63
2002Mosman / Lake Tuggeranong - Bow: Liz Kell, Str: Lisa Star, Ach: Sue Donoghue, Debbie Fox7:22.17
2003Mosman / UQBC - Bow: Pippa Savage, Str: Elizabeth Kell, Cch: Debbie Fox, Richard Paterson7:17.50
2004Tweed Heads / Brisbane - Bow: Tara Kelly, Str: Suzanna Brown, Cch: Peter Miller, Peter Howard7:34.89
2005AUBC / Murray Bridge - Bow: Stephanie Monson [AUBC], Str: Rhiannon Hughes [MBRC], Cch: Stani Slavova7:21.03
2006Murray Bridge / AUBC - Bow: Stephanie Turnbull [AUBC], Str: Anna Petersen [MBRC], Cch: Adrian David7:24.06
2007SUBC - Bow: Charlotte Walters [TAS], Str: Renee Kirby [SUBC], Cch: Phillip Bourguignon, Alan Bennett7:40.73
2008Banks / Commercial - Bow: Emma McCarthy [COMM], Str: Lisa Szatsznajder [BANKS], Cch: John Bigg, Brenton Terrell, Richard Paterson7:20.42
2009ANA / UWABC - Bow: Georgia Baker [UWABC], Str: Ashleigh Miles [ANA]7:41.63
2010Canberra / Bunbury - Bow: Alexandra Hagan [BRC], Str: Amy Fowler [CANB], Cch: Anna Tree7:13.69
2011Bunbury / Brisbane GPS - Bow: Jessica Hall [BGPS], Str: Alexandra Hagan [BRC], Cch: Anna Tree7:39.79
2012Brisbane & GPS / Commercial - Bow: Maddie Edmunds [COMM], Str: Jessica Hall [BGPS], Cch: Tom Westgarth, Tim Conrad7:23.45
2013Brisbane & GPS / Toowong - Bow: Johanna Tarrant [Toow], Str: Eleanor Wilson [BGPS], Cch: Tim Conrad, Tom Westgarth, Mark Fangen-Hall7:34.96
2014Sydney / AUBC - Bow: Narelle Badenoch [AUBC], Str: Leah Saunders [SRC], Cch: Lachlan Carter7:17.28
2015Capital Lakes / Sydney - Bow: Leah Saunders [SRC], Str: Cara Grzeskowiak [CLRC], Cch: Lachlan Carter, Andrew Randell7:15.25
2016Capital Lakes / SUBC - Bow: Fiona Ewing [SUBC], Str: Cara Grzeskowiak [CLRC], Cch: Andrew Randell, Deborah Fox7:09.72
2017UQBC / SUBC - Bow: Rowena Meredith [SUBC], Str: Caitlin Cronin [UQBC], Cch: Alfie Young, Edward Draydon7:19.94
2018Mercantile - Bow: Amanda Bateman, Str: Ria Thompson, Cch: Simon Gadsden7:17.40
2019Sydney / WARC - Bow: Giorgia Patten [WARC], Str: Harriet Hudson [SRC], Cch: Donovan Cech, Rhett Ayliffe, Lachlan Carter7:13.22
2020Regatta cancelled
2021UTS - Bow: Nicela Martincic, Str: Laura Gourley, Cch: Hally Chapman, Alex Field 7:17.79

Website by Hope Stewart—Website Design & Management