Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 19 Eight

1994Swan River/Perth - Bow: Kim Lord, 2: Julia Dick, 3: Angie Jeffreys, 4: Sally Heitman, 5: Kriste Sluchniak, 6: Margeurite Potter, 7: Calinda Borowiec, Str: Jessamy Moore, Cox: Sarah Davies, Cch: Patricia Pinkerton & Cathy Falkiner 6:59.50
1995Nepean - Bow: Kristina Larsen, 2: Shea Crumlin, 3: Mina Obradovic, 4: Nicole Timbrell, 5: Jasmin Colley, 6: Elisha Rose, 7: Georgina Tucker, Str: Deidre Coates, Cox: Elissa Bishop, Cch: Debbie Fox 6:47.82
1996Nepean/Mosman - Bow: Joanna Ferguson, 2: Georgina Tucker, 3: Selina Lorimer, 4: Nicole Timbrell, 5: Shea Cromlin, 6: Kristina Larsen, 7: Elisha Rose, Str: Jasmin Colley, Cox: Adam Abrams, Cch: Debbie Fox 7:45.93
1997Torrens/Murray Bridge - Bow: Nicola Stone, 2: Megan Tuckey, 3: Ian Hill, 4: Belinda Talbot, 5: Elizabeth Windle, 6: Catherine Cross, 7: Sophie Tree, Str: Judith Sluiter, Cox: Yasmin Tiivas, Cch: Garry Adams 7:12.71
1998Swan River/ECU Perth - Bow: Debbie Rybicki, 2: Janelle Connor, 3: Hayley McDowell, 4: Joanna Lutz, 5: Amber Bradley, 6: Morweena Jaggard, 7: Rebecca Sattin, Str: Sally Robbins, Cox: Jess Hall, Cch: Uwe Bender, Ben Dudley 7:26.65
1999Friends - Bow: Alica Ayliffe, 2: Elizabeth Weldon, 3: Julia Cornock, 4: Cathy Hore, 5: Kerry Hore, 6: Kate Hornes, 7: Claire Shield, Str: Sara Lange, Cox: Yollande Hall, Cch: Roger Drummond 6:40.14
2000Swan River/ECU Perth/Murdoch - Bow: Domminee Wheatley, 2: Kate Reeson, 3: Alaina Stephen, 4: Lauren Plant, 5: Sarah Outhwaite, 6: Heidi Sounness, 7: Elizabeth Devitt, Str: Jessica Harker, Cox: Jessica Anderson, Cch: Gavin Russell 6:47.80
2001UNSW - Bow: Amy Hawkins, 2: Sophie Giblin, 3: Lindsay Clement-Meehan, 4: Ana Tarrent, 5: Alexandra Schindler, 6: Jessica Bokeyar, 7: Victoria Bolton, Str: Natalie Schuller, Cox: Gabrielle Kavanagh, Cch: Stani Slavova, John Ryan 6:34.37
2002UNSW/Mosman/Sydney - Bow: Stephanie Butterworth, 2: Cassandra Rhodes, 3: Annick Wain, 4: Sarah Murdoch, 5: Briony Clare, 6: Tegan Richardson, 7: Alex Doyle, Str: Malory Baxter, Cox: Elizabeth Smith, Cch: Stani Slavova, Debbie Fox, Liz Chapman 6:51.51
2003Leichhardt - Bow: Kate Elder, 2: Penny Stewart, 3: Lucy Mulvey, 4: Anna Phelps, 5: Emily Hosking, 6: Sarah Miles, 7: Emily Creighton, Str: Lucy King, Cox: Rowena Slocombe, Cch: Gillian Campbell, Mark Campbell, Neville Smith 6:02.96
2004Fremantle/UWABC - Bow: Natalie Bale, 2: Annika Naughton, 3: Libby Alderman, 4: Emily Randles, 5: Sian Flynn, 6: Caitlin Trumble, 7: Laura Geddes, Str: Rebecca Brandham, Cox: Connor McCombe, Cch: Jason Lane 7:08.78
2005Leichhardt - Bow: Jennifer Kirkwood [PYMB], 2: Kristina Scott [PYMB], 3: Freya Mulvey [LEICH], 4: Chloe O'Regan [LEICH], 5: Alicia Boehm [PYMB], 6: Samantha Neal [LEICH], 7: Philippa Hendy [PYMB], Str: Chloe Nicholls [LEICH], Cox: Jennifer Monaghan [LEICH], Cch: Mark Campbell, Gill Campbell 6:50.12
2006ECU Perth Composite - Bow: Emily Rose [UWABC], 2: Morag McCallum [ANA], 3: Georgia Baker [PRC], 4: Brittany Mann [SRRC], 5: Amy Suckling [PRC], 6: Olivia Gardner [SRRC], 7: Alexandra Hayes [ANA], Str: Chloe Smith [PRC], Cox: Josephine Hendy [PYMB], Cch: Mike Quinn, Gonzalo Briones 6:39.24
2007UQBC Composite - Bow: Stephanie Krippner [TOOW], 2: Hannah O'Loughlin [COMM], 3: Erin Huttenmeister [UQBC], 4: Francesca Paterson [UQBC], 5: Ashleigh North [UQBC], 6: Lara Taylor [UQBC], 7: Anne Hewson [COMM], Str: Catriona Rose [UQBC], Cox: Ryan Mitchell [BRISG], Cch: Town Brown 6:53.56
2008Lindisfarne/Derwent Mercantile - Bow: Lauren Johnston [LINDF], 2: Victoria Nichols [LINDF], 3: Laura Broomhall [LINDF], 4: Abby Garcia [DMCRC], 5: Gemma Parker [DMCRC], 6: Laura Morris [LINDF], 7: Emma Worsley [DMCRC], Str: Rebecca Downie [LINDF], Cox: Jaimee Sluce [DMCRC], Cch: Ian Anderson, Michael Pollard 6:45.92
2009ANA Composite - Bow: Maddison Jones [ANA], 2: Rosie Burton [SRRC], 3: Nichola Foster [WARC], 4: Chentelle Jones [ANA], 5: Jessie O'Mahony [WARC], 6: Daisy De la Hunty [SRRC], 7: Jessica Watts [ANA], Str: Hannah Jansen [ANA], Cox: Hannah Sutton [FRC], Cch: David Milne, Jason Lane 7:13.21
2010Walford - Bow: Megan Bobrige, 2: Kate Harris, 3: Lydia Yerrell, 4: Amelia Moyes, 5: Hannah Greig, 6: Elise Lavers, 7: Georgie Parletta, Str: Alex Taliangis, Cox: Min Eaton, Cch: Vicky Spencer 6:52.86
2011Queenwood/Brisbane GPS - Bow: Sarah Ludowici [QUEEN], 2: Rosie Jeavons-Fellows [QUEEN], 3: Lucy James [QUEEN], 4: Regan Spark [BGPS], 5: Coco Bryant [QUEEN], 6: Amy Brown [QUEEN], 7: Jacqueline Morby [QUEEN], Str: Georgina Gotch [QUEEN], Cox: Tahlija Wall [QUEEN], Cch: Tess Dixon, Alfie Young, Adam de Koning 6:40.33
2012SUBC Composite - Bow: Samantha Sheehan [BGPS], 2: Rachel Haines [BGPS], 3: Kiri Tontodonati [UTS], 4: Nicola Metcalfe [SUBC], 5: India Evans [SUBC], 6: Jacinta Edmunds [COMM], 7: Sarah Zillmann [BGPS], Str: Holly Lawrence [SUBC], Cox: Sally Mills [UQBC], Cch: Gonzalo Briones, Ellen Randell, Susan Shakespear 7:12.83
2013Saratoga - Bow: Kelli Wegner, 2: Kerri Wegner, 3: MacKenzie Battle, 4: Meghan Hampton, 5: Alexis Georgia, 6: Shannon Merboth, 7: Claire Murphy, Str: Caroline Murphy, Cox: MacKenzie Hart 6:54.83
2014St Margarets Composite - Bow: Jordan Staggs [Cathdrl], 2: Taneille Wilshire [Cathdrl], 3: Rebecca Apel [Somervll], 4: Suzie Taylor [Somervll], 5: Maddie Southall [StMarg], 6: Ellie Strahley [StMarg], 7: Victoria Lisle [StMarg], Str: Bronte Thompson [StMarg], Cox: Stephanie Long [StMarg], Cch: Warren Rowe, Tony Elliot, Stephan Muhlenberg 6:47.64
2015Geelong Grammar - Bow: Kirstie Green, 2: Tara O'Reilly, 3: Maddison Brown, 4: Bridgette Hardy, 5: Sarah Harte, 6: Isabelle Cameron, 7: Sasha Culley, Str: Xenia Brookes, Cox: India Rofe, Cch: Rob England, Debbie Clingeleffer-Woodford 6:46.35
2016UQBC/Sydney - Bow: Campbell Young [UniQld], 2: Romola Davenport [Sydny], 3: Lucy Blair [UniQld], 4: Eliza Gray [UniQld], 5: Harriet Hudson [Sydny], 6: Lily Alton-Triggs [UniQld], 7: Annabelle Needham [UniQld], Str: Georgia Warmington [UniQld], Cox: Alexis Hancock [Merc], Cch: Edward Draydon, Lachlan Carter, Donovan Cech 6:41.63
2017UQBC Composite - Bow: Eliza Gray [UQBC], 2: Hilary Ballinger [UQBC], 3: Phoebe Robinson [UQBC], 4: Annabelle Needham [UQBC], 5: Holly Gall [UQBC], 6: Ella Bramwell [ADEL], 7: Georgia Warmington [UQBC], Str: Maddy Wightman [UQBC], Cox: Ashleigh Hockings [TOOW], Cch: Edward Draydon 6:43.33
2018Griffith Uni Composite - Bow: Rosalind Daly [LOR-N], 2: Laura Gourley [LOR-N], 3: Maggie Yeomans [KINR], 4: Maggie Noonan [KINR], 5: Phoebe Robinson [TOOW], 6: Hilary Ballinger [GUSP], 7: Jess Scott [GUSP], Str: Leukie Smith [GUSP], Cox: Ashleigh Hockings [TOOW], Cch: Zak Lewis, Keiran Dwyer, Matthew Curtin 6:43.93
2019Queenwood/SUBC - Bow: Ellen Houston [QUEEN], 2: Sophia Feely [QUEEN], 3: Sophie Houston [SUBC], 4: Danielle Stuart [SUBC], 5: Lauren Smits [QUEEN], 6: Alexandra Nell [QUEEN], 7: Ingrid Holtheuer [QUEEN], Str: Olivia O'Donnell [QUEEN], Cox: Kira Osterdal [QUEEN], Cch: Adam de Koning, Ciaran Glynn, Alfie Young 6:43.83
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management