Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 19 Four

1968YWCA - Bow: Joan Mah, 2: Dianne Manson, 3: Dot Melville, Str: Patricia Hennessy, Cox: Alf MacLaren 4:20.00
1969YWCA - Bow: Sue McPhie, 2: Pam Murray, 3: Nanette Geer, Str: Lesley Roberts, Cox: Alf McLaren, Cch: Margaret Agnew 3:41.40
1970YWCA 4:03.00
1971MUBC - Bow: S Kousal, 2: D Widmer, 3: Betty Gawthorne, Str: Pat Oddie 4:23.10
1972Essendon - Bow: Maijk Ezergailis, 2: Leva Ezergailis, 3: Zane Ezergailis, Str: Christine Brass, Cox: unknown, Cch: Claire Kinder 4:07.40
1973YWCA - Bow: Jan Murray, 2: Maureen Browne, 3: Vivienne Rowe, Str: Fay Atkinson, Cox: Raye Hynes, Cch: Kath Suhr
1974Corio Bay - Bow: Jan Hyne, 2: Nola Bateman, 3: Leisa Paterson, Str: Mary Renouf, Cox: Angela Podbury, Cch: Robert Morell
1975Metropolitan - Bow: Jill Mangelsdorf, 2: Sue Egan, 3: Lesley Cummings, Str: Terri Brown, Cox: Anthony Davis 3:59.20
1976Uni of WA - Bow: Joanne Green, 2: Robyn Travers, 3: Kay Dixon, Str: Marie Gibson, Cox: Veronica Foley, Cch: Warren Gibson 3:54.50
1977Dimboola - Bow: Leanne Whitehouse, 2: Lyn McDonald, 3: Pam Westerndorf, Str: Denise Petschel, Cox: Terry Gazelle, Cch: Ruth Klinge 3:48,90
1978Leichhardt - Bow: Karen Williamson, 2: Kim Gentle, 3: Anne Piper, Str: Jane Piper, Cox: Gary Macpherson, Cch: Len Macpherson 3:59.70
1979Leichhardt/SUBC - Bow: Vicki Baxter, 2: Jenny Rourke, 3: Karen Williamson, Str: Johanna Whittle, Cox: Megan Turner, Cch: Reg Stride 3:51.90
1980Perth & Collegians/Uni of WA- Bow: Ellen-Jean Roberts, 2: Andrea Balch, 3: Ruth Riddell, Str: Toni Spurge, Cox: Ros Bowl, Cch: Conway Stacey 4:11.94
1981Tweed Heads High - Bow: Debbie Atkinson, 2: Kerry Withington, 3: Michelle Kingston, Str: Tanya Hickey, Cox: Cindy Feltham, Cch: Bede McLennan, Roy Graham 3:40.19
1982Barwon/Corio Bay - Bow: Michelle Watson, 2: Chivoen Shaw, 3: Merryl Whitney, Str: Caroline Dickens, Cox: Lisa Dickins, Cch: Lex Quinn 3:46.90
1983AUBC - Bow: Amanda Cross, 2: K Mackie, 3: Susan Bellette, Str: Karen Riedel, Cox: Rachel Milner, Cch: Craig Henderson 3:34.05
1984 No race
1985WA Institute of Sport - Bow: Avonia Arndt, 2: Lisa Harffey, 3: Helen Ross, Str: Merome Hall, Cox: Paulette Stroet, Cch: Warren Gibson & Gwenda Bennetts 5:43.10
1986Narrabundah/Adelaide University - Bow: Margaret Kitchin, 2: Kym Gregg, 3: Lisa Garrett, Str: Susi Deterding, Cox: Cathy Willoughby, Cch: David Bagnall & Fearnley Szuster 5:42.93
1987Toowong - Bow: Courtney Johnstone, 2: Kiri Robson, 3: Helen Ower, Str: Kathy Taylor, Cox: Anne O'Keefe, Cch: David Ochert 5:34.49
1988AIS - Bow: Celia Patterson, 2: Gabriele Menzies, 3: Courtney Johnstone, Str: Fleur Spriggs, Cox: Georgia Green, Cch: Peter Shakespear 5:09.14
1989Mercantile/Narrabundah - Bow: Samantha Stewart, 2: Joanne Moore, 3: Ballandra Sack, Str: Anna McFarlane, Cox: Georgina McGregor-Reid, Cch: Ellen Randell
1990MUBC/UWA/Toowong - Bow: Fiona Mccoll, 2: Emily Tidey, 3: Margot Tidey, Str: Emy Snook, Cch: Ellen Randell 8:46.35
1991Australian Institute of Sport - Bow: Caitlin Fraser, 2: Thane Dumbrell, 3: Bronwyn Thomson, Str: Felicity Moore, Cch: Ellen Randell 6:45.50
1992ANI - Bow: Christina Bursill, 2: Peta Coudraye, 3: Tory Toogood, Str: Alison Davies, Cch: Simon Gillett, Denise Collins 7:46.85
1993AIS - Bow: Sarah Lachal, 2: Sarah Coconis, 3: Joanne Hawker, Str: Esther Palmer 6:55.62
1994Swan River - Bow: Keiste Sluchniak, 2: Margeurite Potter, 3: Calinda Borowiee, Str: Jessamy Moore, Cch: Patricia Pinkerton 7:36.72
1995Nepean - Bow: Kristina Larsen, 2: Shea Crumlin, 3: Mina Obradovic, Str: Deidre Coates, Cch: Harald Jahrling & Debbie Fox 7:09.85
1996Nepean - Bow: Joanna Ferguson, 2: Nicole Trimbrell, 3: Elisha Rose, Str: Jasmin Colley, Cch: Debbie Fox 7:57.42
1997Mosman/Sydney - Bow: Jasmin Colley, 2: Kyeema Doyle, 3: Selina Lorimer, Str: Joanna Ferguson, Cch: Debbie Fox 7:45.88
1998Swan River - Bow: Rebecca Sattin, 2: Joanna Lutz, 3: Morweena Jaggard, Str: Sally Robbins, Cch: Uwe Bender 7:47.86
1999Barwon - Bow: Fiona Lindsay, 2: Kate Lindsay, 3: Irene Haase, Str: Meagan McDonald, Cch: Dick Garrard 7:09.09
2000Swan River/ECU Perth/Murdoch - Bow: Jessica Harker, 2: Heidi Sounness, 3: Sarah Outhwaite, Str: Elizabeth Devitt, Cch: Gavin Russell 7:06.30
2001Brisbane - Bow: Katey Markey, 2: Kylee Morton, 3: Amy Trotter, Str: Rebecca Bliss, Cch: Peter Howard, Kate Deardon 7:08.37
2002Mosman/UNSW - Bow: Briony Clare, 2: Tegan Richardson, 3: Alex Doyle, Str: Malloury Baxter, Cch: Debbie Fox, Carly Bilson, Stani Slavova 7:25.00
2003UQBC/Swan River/ECU Perth - Bow: Anna Szczarowski, 2: Karolina Hayes, 3: Lauren Steinke, Str: Stephanie Alexander, Cch: Jason Lane, Kate Dearden 7:40.85
2004Swan River/Fremantle/UWA - Bow: Libby Alderman, 2: Emily Randles, 3: Sian Flynn, Str: Caitlin Trumble, Cch: Jason Lane 7:10.77
2005Torrens/Murray Bridge - Bow: Kate Hollingworth [MBRC], 2: Emma Swar [TORR], 3: Annelise Johnston [TORR], Str: Jessica McRae [MBRC], Cch: Stani Slavova, Ron Mobbs 7:30.99
2006Swan River Composite - Bow: Georgia Baker [PRC], 2: Morag McCallum [ANA], 3: Emily Rose [UWABC], Str: Brittany Mann [SRRC], Cch: Mike Quinn, Gonzalo Briones 7:04.62
2007MUBC/South Grafton - Bow: Ashleigh Peppernell [SGRC], 2: Emmie Kinsman [MUBC], 3: Stephanie Madner [MUBC], Str: Claire Bowtell [MUBC], Cch: James Petering, Christopher Carmody 7:28.45
2008Canberra Girls Grammar - Bow: Sorelle Bowman [SHOAL], 2: Ailie McDonald [CLRC], 3: Amy Fowler [CANB], Str: Veronica Tamsitt [CGGS], Cch: Tom Westgarth, Simon Leonard, Gordon Marcks 7:09.80
2009Torrens/Annesley - Bow: Peta White [TORR], 2: Jessica Molsher-Jones [TORR], 3: Emma Basher [AC], Str: Olympia Aldersey [TORR], Cch: Anna Tree, Zoltan Shepherd 8:02.96
2010WARC/Swan River - Bow: Thea Adamson [WARC], 2: Ashlee Rowe [SRRC], 3: Natasha Gay [SRRC], Str: Hannah Vermeersch [WARC], Cch: David Milne, Michael Hinsley, Bec Sattin 7:10.59
2011Mercantile/Geelong College - Bow: Jennifer Cleary [GEELC], 2: Addy Dunkley-Smith [GEELC], 3: Jessica Jackson [MERC], Str: Emma Cook [MERC], Cch: Andrew Cleary, Sandy Mitchell 7:26.13
2012Mosman Composite - Bow: Jessie Allen [UTS], 2: Jacinta Edmunds [COMM], 3: Sarah Zillmann [BGPS], Str: Georgina Gotch [MOSM], Cch: Alfie Young, Ellen Randell, Susan Shakespear 7:15.88
2013Walford Anglican - Bow: Georja Osborne, 2: Meg Barnett, 3: Georgia Day, Str: Lauren Wearne, Cch: Vicky Spencer 7:05.45
2014UQBC - Bow: Tyler Ferris, 2: Kate Rowan, 3: Eloise Parker, Str: Miller Ferris, Cch: Jirik Haselgrove 7:07.82
2015UQBC/Mosman - Bow: Rafaela Stalph [Mosmn], 2: Lily Alton-Triggs [UniQld], 3: Maddie Southall [UniQld], Str: Josephine Theile [UniQld], Cch: Edward Draydon, Alfie Young 7:02.67
2016UQBC - Bow: Campbell Young, 2: Eliza Gray, 3: Annabelle Needham, Str: Georgia Warmington, Cch: Edward Draydon 7:16.84
2017UQBC - Bow: Hilary Ballinger, 2: Phoebe Robinson, 3: Annabelle Needham, Str: Georgia Warmington, Cch: Edward Draydon 7:19.11
2018Griffith Uni Composite - Bow: Phoebe Robinson [TOOW], 2: Hilary Ballinger [GUSP], 3: Jess Scott [GUSP], Str: Leukie Smith [GUSP], Cch: Sean Carolan 7:05.52
2019Toowong - Bow: Sophie Gerber, 2: Lucy Hope, 3: Phoebe Robinson, Str: Laura Chancellor, Cch: Andrew Gerber, Keiran Dwyer, Benjamin Southwell 7:13.79
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management