Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 19 Double Scull

1982Nepean - Bow: Kathryn Meyers, Str: Corinna Sargent, Cch: Peter Bond 4:30.00
1983 No race
1984Nepean/Manning River - Bow: Jan Bonwick, Str: Sue Calvin, Cch: Graham Nix & Alex Rybak 4:13.30
1985Tweed Heads - Bow: Maree Spedding, Str: Dianna Spedding, Cch: Ted Hale 5:58.20
1986Tweed Heads - Bow: Jenny Hafet, Str: Maree Spedding, Cch: Ted Hale 6:56.45
1987Tweed Heads - Bow: Maree Spedding, Str: Jennifer Hafey, Cch: Ted Hale 5:45.96
1988Tweed Heads/Leichhardt - Bow: Adrienne Dixon, Str: Jenny Hafey, Cch: Ted Hale & Frank Hick 5:22.05
1989 No race
1990Toowong - Bow: Margot Tidey, Str: Emily Tidey, Cch: Ellen Randell 9:23.28
1991Port Adelaide - Bow: Carmen Klomp, Str: Anna Ozolins, Cch: Brenton Terrell 7:32.50
1992Port Adelaide - Bow: Carman Klomp, Str: Anna Ozolins, Cch: Brenton Terrell 8:14.54
1993Torrens/ANI - Bow: Kate Muecke, Str: Sally Newmarch Cch: Simon Gillett 7:21.20
1994ANI/Murray - Bow: Tami Stone, Str: Anna Tree, Cch: Simon Gillett 7:21.48
1995Glenorchy/Sandy Bay - Bow: Dana Faletic, Str: Lydia Blundell, Cch: Paul Harvey 7:40.83
1996Commercial - Bow: Jamie Kohleis, Str: Khaleda O’Neill, Cch: Neill Myers 7:45.88
1997Nepean - Bow: Kelly Matthews, Str: Maghann Russell, Cch: Lindsay Callaghan, Terry Basket 7:53.85
1998Nepean - Bow: Danielle Lindsay, Str: Kelly Matthews, Cch: Lindsay Callaghan, Tony Fokes, John Baskett 7:59.99
1999Nepean/Manning River - Bow: Kirsten Winkley, Str: Natalie Long, Cch: Lindsay Callghan, John Corbett 7:16.69
2000Nepean - Bow: Leonie Burnes, Str: Kristy-Lee Watson-Jones, Cch: Lindsay Callaghan, Stani Slavova 7:31.30
2001Mosman/St George - Bow: Halley Hames, Str: Elizabeth Kell, Cch: Greg Howell, Debbie Fox 7:17.73
2002UQBC/Tweed Heads - Bow: Lucinda James, Str: Tara Kelly, Cch: Gary Annand, Damon Stokes 7:43.31
2003Toowong/Tweed Heads - Bow: Sally Kehoe, Str: Tara Kelly, Cch: Phil Bourguignon 6:50.87
2004UQBC/Toowong - Bow: Sally Kehoe, Str: Kim Brown, Cch: Phillip Bourguignon 7:44.82
2005Leichhardt - Bow: Alexandra Handley [SUBC], Str: Tess Gerrand [MANN], Cch: Steve Handley, John Corbett 7:30.54
2006Black Mountain/Capital Lakes - Bow: Emma Cook [CLRC], Str: Brydie Foran [BMRC], Cch: Bec Sattin, Taryn Langdon 7:24.09
2007Cathedral/TJCU - Bow: Georgia Dunn [TOWNS], Str: Chantal Motyer [CATHQ], Cch: Katrina Wilshire, Chic Graham 7:43.30
2008Toowong/Townsville JCU - Bow: Georgia Dunn [TOWNS], Str: Anna Kaszycki [TOOW], Cch: Corby Green, Andrew Service 7:33.11
2009Bunbury/Commercial - Bow: Maddie Edmunds [COMM], Str: Alexandra Hagan [BRC], Cch: Jamie Jones, Timothy Conrad 8:31.54
2010Brisbane GPS/Commercial - Bow: Maddie Edmunds [COMM], Str: Jessica Hall [BGPS], Cch: Anna Tree 7:34.60
2011Brisbane GPS - Bow: Chloe Hill, Str: Eleanor Wilson, Cch: Cameron Kennedy 7:25.68
2012Swan River - Bow: Lilly Tinapple, Str: Natasha Gay, Cch: Michael Hinsley, Jamie Jones 7:35.66
2013Huon/Brisbane & GPS - Bow: Rosalind Cartmill [BGPS], Str: Eleni Kalimnios [Huon], Cch: Susan Shakespear, Paul Newbon 7:31.95
2014AUBC/Murray Bridge - Bow: Georgia Seidel [MrryBr], Str: Bridget Badenoch [AdelU], Cch: Jarrad Schar 7:31.46
2015Swan River/AUBC - Bow: Bridget Badenoch [AdelU], Str: Georgia Wheeler [SwanR] 7:20.21
2016UQBC/Sydney - Bow: Harriet Hudson [Sydny], Str: Lily Alton-Triggs [UniQld], Cch: Edward Draydon, Lachlan Carter, Donovan Cech 7:24.58
2017Brisbane & GPS/Melbourne - Bow: Sky Froebel [MELB], Str: Taylor McCarthy Smith [BGPS], Cch: David Ochert, Jon Trovas 7:33.48
2018Brisbane & Gps/Toowong - Bow: Laura Chancellor [TOOW], Str: Taylor McCarthy Smith [BGPS], Cch: Benjamin Southwell, Keiran Dwyer 7:31.75
2019SUBC - Bow: Ruby O'Keeffe, Str: Sophie Houston, Cch: Alfie Young 7:27.24
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management