Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Four (Coxed & Coxless) (Herald & Weekly Times Trophy)


(Races 1970 - 1987 Coxed four)
1970New Zealand
1972Nestles - Bow: Megan Tonkin, 2: Gail Johnstone, 3: Valmai Bertrand, Str: June Thorne, Cox: Diane Edge, Cch: Roy Scutcheon & Kath Suhr 4:05.60
1973Mosman
1974Nestles - Bow: Megan Tonkin, 2: Pat Oddie, 3: Kath Finlay, Str: Gail Johnstone, Cox: Diane Edge, Cch: Roy Scrutcheon 3:36.00
1975YWCA - Bow: C Higginbotham, 2: Vicki Spooner, 3: Anne Eaton, Str: Pauline Bellemore, Cox: Gary MacPherson, Cch: Len MacPherson 3:32.40
1976YWCA - Bow: Pam Murray, 2: Jill Callan, 3: Viv Rowe, Str: Sally Harding, Cox: Jan Coxhead, Cch: Peter Philp 3:31.40
1977Dimboola - Bow: Leanne Whitehouse, 2: Lyn McDonald, 3: Pam Westerndorf, Str: Denise Petschel, Cox: Terry Gazelle, Cch: Ruth Klinge 3:38.30
1978Uni of WA/WAIT - Bow: Gwenda Bennetts, 2: Penny Curry, 3: Jenny Dalziel, Str: Verna Westwood, Cox/Cch: Terry Scook 3:26.05
1979MUBC/Dimboola - Bow: Anne Chirnside, 2: Sally Harding, 3: Pam Westerndorf, Str: Verna Westwood, Cox: Susie Palfreyman, Cch: David Boykett 3:40.10
1980MUBC/Dimboola - Bow: Anne Chirnside, 2: Verna Westwood, 3: Pam Westerndorf, Str: Sally Harding, Cox: Susie Palfreyman, Cch: David Palfreyman 3:48.28
1981MUBC/Barwon/Dimboola - Bow: Dianne Smith, 2: Joanne Mitchell, 3: Pam Westerndorf, Str: Jacqui Marshall, Cox: Kerry Willcock, Cch: David Palfreyman 3:34.94
1982MUBC/Dimboola - Bow: Margot Foster, 2: Jo Dickson, 3: Jacqui Marshall, Str: Pam Westendorf, Cox: Kay Fry, Cch: David Palfreyman 3:42.70
1983MUBC/YWCA - Bow: Joanne Dickson, 2: Margot Foster, 3: Susan Chapman, Str: Jacqui Marshall, Cox: Susie Palfreyman, Cch: David Palfreyman 3:33.29
1984MUBC/Dimboola - Bow: Margot Foster, 2: Sue Chapman, 3: Jacqui Marshall, Str: Pam Westendorf, Cox: Susan Lee, Cch: David Palfreyman 3:38.70
1985MUBC - Bow: Debbie Bassett, 2: Kate Hall, 3: Sue Chapman, Str: Margot Foster, Cox: Kay Fry, Cch: David Palfreyman 7:28.90
1986AIS - Bow: Alison Smith, 2: Vicki Spooner, 3: Uszula Kay, Str: Kate Hall, Cox: Kaylynn Fry, Cch: Peter Shakespear 7:09.90
1987AIS - Bow: Rachael McInnes, 2: Felicity McCall, 3: Robyn Grey-Gardner, Str: Deborah Bassett, Cox: Kaylyn Jorgenson Fry, Cch: Peter Shakespear & Ellen Randell 7:04.91
1988AIS - Bow: Alison Worth, 2: Kate Dearden, 3: Deborah Bassett, Str: Robyn Gray-Gardiner, Cox: Katlynn Jorgensen-Fry, Cch: Peter Shakespear 6:44.97
1989 No race
1990Bendigo Composite - Bow: George Ryan, 2: Cathy Stock, 3: Deborah Bassett, Str: Marilyn Kidd, Cch: Nick Hunter 8:10.52
1991Mercantile/MULRC/AUBC/Canberra (AIS) - Bow: Megan Still, 2: Kate Slatter, 3: Jodie Dobson, Str: Fleur Spriggs, Cch: Paul Thompson 6:43.90
1992AIS - Bow: Jodie Dobson, 2: Andrea Coss, 3: Megan Still, Str:Kate Slatter, Cch: Paul Thompson 7:01.68
1993AIS - Bow: Karina Wieland, 2: Fleur Spriggs, 3: Megan Still, Str: Kate Slatter, Cch: Paul Thompson & Pam Westendorf 6:40.27
1994ANI/Adelaide - Bow: Anna Ozolins, 2: Carmen Klomp, 3: Alison Davies, Str: Victoria Toogood, Cch: Simon Gillett 6:39.80
1995Adelaide Composite - Bow: Kate Slatter, 2: Megan Still, 3: Georgina Douglas, Str: Jenny Luff, Cch: Paul Thompson 6:37.62
1996Torrens Composite - Bow: Amy Safe, 2: Bronwyn Thompson, 3: Karina Wieland, Str: Anna Ozolins, Cch: Paul Thompson, Brian Dalton 7:12.41
1997Narrabundah/Adelaide/Power House - Bow: Angela Holbeck, 2: Katrina Wieland, 3: Anna Ozolins, Str: Rachel Taylor, Cch: Paul Thompson, Peter Somerville 7:15.40
1998AIS Composite - Bow: Rachel Taylor, 2: Anna Ozolins, 3: Jodi Winter, Str: Bronwyn Thompson, Cch: Paul Thompson 7:07.32
1999AIS - Bow: Anna Brosnan, 2: Rachel Taylor, 3: Kate Slatter, Str: Jodi Winter, Cch: Paul Thompson, Jason Lane 6:37.10
2000AUBC/Power House/Mosman/MUBC - Bow: Victoria Roberts, 2: Kate Slatter, 3: Rachel Taylor, Str: Bronwyn Thompson, Cch: Paul Thompson, Lyall McCarthy 6:39.60
2001Sydney Composite - Bow: Jodi Winter, 2: Liane Fenwick, 3: Emily Martin, Str: Kristina Larsen, Cch: Nick Garratt 6:49.42
2002UTS/Swan River/Wendouree Ballarat - Bow: Sally Robbins, 2: Emily Martin, 3: Monique Heinke, Str; Vicky Roberts, Ach: Reinhold Batchi 6:45.46
2003Sydney/SUBC/UTS - Bow: Julia Wilson, 2: Kyeema Doyle, 3: Jodi Winter, Str: Kristina Larsen, Cch: Alan Bennett 6:27.94
2004UTS/Swan River - Bow: Sally Robbins, 2: Emily Martin, 3: Monique Heinke, Str; Vicky Roberts, Ach: Reinhold Batchi 7:00.22
2005Mercantile/MUBC/Wendouree - Bow: Pauline Frasca [MERC], 2: Sarah Heard [MUBC], 3: Emily Martin [MERC], Str: Fleur Chew [MERC] 6:43.68
2006MUBC Composite - Bow: Robyn Selby Smith [MERC], 2: Sally Kehoe [UQBC], 3: Sarah Cook [CANB], Str: Catriona Sens [MUBC], Cch: Lyall McCarthy 6:35.00
2007New Norfolk/UQBC/MUBC - Bow: Sally Kehoe [UQBC], 2: Sarah Heard [MUBC], 3: Robyn Selby Smith [MERC], Str: Kate Hornsey [NWNFK], Cch: Lyall McCarthy, Darren Balmforth 6:40.26
2008MUBC - Bow: Catriona Sens, 2: Phoebe Stanley, 3: Kim Crow, Str: Sarah Heard 6:34.87
2009MUBC Composite - Bow: Pauline Frasca [MERC], 2: Phoebe Stanley [MUBC], 3: Elizabeth Kell [SUBC], Str: Sarah Heard [MUBC], Cch: David Colvin, Ian Wright, Chris O'Brien 7:18.85
2010Mercantile/MUBC - Bow: Phoebe Stanley [MUBC], 2: Sophie Robson [MUBC], 3: Pauline Frasca [MERC], Str: Kate Hornsey [MERC], Cch: Bill Tait, Lizzie Patrick 6:50.53
2011Swan River Composite - Bow: Julia Dick [FRC], 2: Sophie Robson [MUBC], 3: Emma McCarthy [MUBC], Str: Natalie Bale [SRRC], Cch: Lincoln Handley, Pete Kupcis 7:03.25
2012UTS Composite - Bow: Laura Gely [UNSW], 2: Sarah Cook [SUBC], 3: Tess Gerrand [SRC], Str: Monique Heinke [UTS], Cch: David Gely, Adam Vine-Hall, Ellen Randell 7:20.45
2013Team China - Bow: Xiaoqin Wang, 2: Yuanyuan Gu, 3: Xiaoxing Shen, Str: Xiaotong Cui 7:10.86
2014California - Bow: Cara Bohmann, 2: Jacinta Edmunds, 3: Inger Kavlie, Str: Papa Hipango, Cch: Dave O'Neill 6:53.84
2015Mercantile - Bow: Jennifer Cleary, 2: Charlotte Sutherland, 3: Katrina Bateman, Str: Sophie Sutherland, Cch: Simon Gadsden, David Colvin 6:34.89
2016MUBC/Mercantile - Bow: Fiona Albert [Merc], 2: Sophie Sutherland [Merc], 3: Charlotte Sutherland [Merc], Str: Lucy Stephan [MelbU], Cch: Simon Gadsden 6:47.43
2017Buckingham Composite - Bow: Madeleine Coonan [TOOW], 2: Georgina Gotch [SUBC], 3: Sarah Hawe [HUON], Str: Meaghan Volker [BRC], Cch: Brett Crow, Neil Stump 6:50.23
2018Fremantle Composite - Bow: Ciona Wilson [TAMAR], 2: Jacinta Edmunds [COMM], 3: Rosie Popa [BANKS], Str: Annabelle McIntyre [FRC], Cch: Tom Gatti 6:44.29
2019WARC Composite - Bow: Bronwyn Cox [UWABC], 2: Annabelle McIntyre [FRC], 3: Lilly Tinapple [SRRC], Str: Hannah Vermeersch [WARC] 6:42.35
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management