Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Lightweight Double Scull

1982Canberra/Tasmania Uni - Bow: Susan Evans, Str: Sue Donoghue 3:55.60
1983ACT/SUBC - Bow: Susan Donoghue, Str: Lesley Hodgson, Cch: Jack McGee 3:48.47
1984Mosman/Commercial - Bow: Gay Allan, Str: Debbie Merritt 3:49.80
1985Tweed Heads - Bow: Sharon Ethell, Str: Rosita McMahon, Cch: Ted Hale 7:55.00
1986ANU/Canberra - Bow: Alison Chinn, Str: Julie Ellett, Cch: Mark Kwaitkowski 8:02.24
1987Waiariki NZL - Bow: Debbie Callaghan, Str: Linda De Jong, Cch: D Burrowes 7:26.14
1988Commercial - Bow: Shelly Murtagh, Str: Penny Dixon, Cch: Noel Langton 7:08.83
1989 No race
1990SUBC/St George - Bow: Jane Spring, Str: Jenny Clarke, Cch: Anne Caterson & Murray Clarke 8:54.12
1991 7:11.90
1992Glenorchy/Ulverstone - Bow: Christine Hynes, Str: Sandra Harvey 7:44.12
1993St George/ Mosman - Bow: Jenny Clarke, Str: Virginia Lee, Cch: Ellen Randell 7:12.16
1994AIS - Bow: Annabel Kater, Str: Adair Ferguson, Cch: Matt Draper 7:36.97
1995Mosman/Nepean - Bow: Joanne Morgan, Str: Virginia Lee, Cch: Harald Jahrling & Lindsay Callaghan 7:23.13
1996UTS/Nepean - Bow: Annabell Kater, Str: Joanne Morgan, Cch: Harold Jahrling 7:57.64
1997MUBC - Bow: Minnie Cade, Str: Emma Rickards, Cch: Paul Reedy, Sue Herold 7:52.35
1998Torrens/Tamar - Bow: Kisahn Lamshed, Str: Dearne Grant, Cch: Lyall McCarthy 7:32.46
1999Torrens - Bow: Sally Newmarch, Str: Josephine Lips, Cch: Adrian David 7:12.26
2000Mosman/Torrens - Bow: Virginia Lee, Str: Sally Newmarch, Cch: Harald Jahrling 7:06.80
2001SUBC/Adelaide - Bow: Sally Causby, Str: Josephine Lips, Cch: Adrian David 6:54.04
2002AUBC/Adelaide - Bow: Amber Halliday, Str: Sally Causby, Cch: Adrian David 7:11.53
2003Adelaide/AUBC - Bow: Sally Causby, Str: Amber Halliday 7:14.32
2004Torrens/QUBC - Bow: Miranda Bennett, Str: Marquerite Houston, Cch: Adrian David 7:46.98
2005AUBC/Huon - Bow: Kirsty Fleming [HUON], Str: Marguerite Houston [ADLUN], Cch: Adrian David 7:21.31
2006AUBC - Bow: Marguerite Houston, Str: Amber Halliday, Cch: Adrian David 7:19.55
2007AUBC - Bow: Marguerite Houston, Str: Amber Halliday, Cch: Adrian David 7:24.52
2008MUBC/UTS - Bow: Miranda Bennett [UTS], Str: Alice McNamara [MUBC], Cch: Tim Dolphin, Ellen Randell 7:10.70
2009SUBC/MUBC - Bow: Alice McNamara [MUBC], Str: Bronwen Watson [SUBC], Cch: Phillip Bourguignon, Ian Wright 7:27.11
2010Tweed Heads/Dutt - Bow: Hannah Every-Hall [DPSC], Str: Tara Kelly [TWEED] 7:11.99
2011UWABC/SUBC - Bow: Kylie Duff [SUBC], Str: Maia Simmonds [UWABC], Cch: James Macartney, Rolland Warren 7:54.76
2012ANA/UWABC - Bow: Maia Simmonds [UWABC], Str: Hannah Jansen [ANA], Cch: Rolland Warren, Lincoln Handley 7:50.64
2013Team China - Bow: Xiujuan Song, Str: Miao Wang 7:05.53
2014Czech Republic - Bow: Monika Novakova, Str: Pazderkova Marketa 7:08.57
2015UTS - Bow: Laura Dunn, Str: Sarah Pound, Cch: Ellen Randell, David Gely 7:22.46
2016Guangdong Province - Bow: Xiao Yu Yuan, Str: Guo Ru Liang, Cch: Jining Wu 7:16.87
2017SUBC/Huon - Bow: Georgia Nesbitt [HUON], Str: Georgia Miansarow [SUBC], Cch: Paul Newbon, Alfie Young 7:23.25
2018UTS/Toowong - Bow: Amy James [TOOW], Str: Sarah Pound [UTS], Cch: David Gely, Alex Field 7:06.08
2019Huon - Bow: Eve Mure, Str: Georgia Nesbitt, Cch: Paul Newbon, John Driessen 7:27.35
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management