Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Under 23 Lightweight Double Scull

1995UTS - Bow: Alex Headley, Str: Rob Mitchell, Cch: Tim McLaren 7:10.66
1996UTS - Bow: Alex Headley, Str: Rob Mitchell, Cch: Tim McLaren 7:17.61
1997ECU Perth/Curtin - Bow: Will Bird, Str: Glen Loftus, Cch: Nick Garratt 7:10.41
1998Nepean - Bow: Michael Fokes, Str: Chad King, Cch: Lindsay Callaghan, Tony Foakes, John Baskett 7:10.59
1999Nepean/SUBC - Bow: Jerome Curtin, Str: Karl Parker, Cch: Lindsay Callaghan, Simon Pennington 6:35.46
2000St George/Drummoyne - Bow: David Taylor, Str: Daniel Stewart, Cch: Greg Howell, Andrew Randell 6:38.80
2001St George - Bow: Ben Southwell, Str: Daniel Stewart, Cch: Greg Howell, Bob Bleakley 6:29.37
2002Toowong - Bow: Michael McBryde, Str: Steven Kuzma, Cch: Tim Kerrison 6:41.69
2003Adelaide/Commercial - Bow: Paul Barber, Str: Alex Silz 6:53.39
2004Huon/Lindisfarne - Bow: Tom Gibsen, Str: Kasper Hebblewhite 6:53.73
2005ANA - Bow: Cade Zulsdorf, Str: Perrin Franks, Cch: Jason Lane 6:39.93
2006Commercial/Tweed Heads - Bow: Matthew Bolster [TWEED], Str: Bob Hoyes [COMM], Cch: Bill Caldwell, Lincoln Handley 6:40.92
2007Mercantile/Swan River - Bow: Perry Ward [SRRC], Str: Tommy Bertrand [MERC], Cch: Jason Lane, Tom Courtney, Bill Tait 6:50.85
2008MUBC/Mercantile - Bow: Tommy Bertrand [MERC], Str: Angus Tyers [MUBC], Cch: Bill Tait, Ian Wright 6:44.83
2009Mercantile/MUBC - Bow: Angus Tyers [MUBC], Str: Tommy Bertrand [MERC] 7:55.82
2010Bucks - Bow: Damien Richardson, Str: Ashley Reardon, Cch: David Poulson 6:52.84
2011Fremantle - Bow: Max Armstrong, Str: Mario Lo Presti, Cch: Glen Loftus, Chris Holliday 7:24.68
2012Mercantile/MUBC - Bow: Jackson Harrison [MUBC], Str: Red Matthews [MERC], Cch: David Fraumano, Alex Henshilwood 6:40.30
2013Mercantile - Bow: Tim Day, Str: William Day, Cch: David Fraumano 7:00.22
2014Tamar/Huon - Bow: Toby Pitt [Huon], Str: Oliver Cook [Tamar], Cch: John Driessen 6:48.94
2015ANA/Uni of WA - Bow: James Kerr [UniWA], Str: Mitchell Boros [ANA], Cch: Jamie Hewlett, Nick Collins 6:47.85
2016UTS - Bow: Matthew Curtin, Str: James Chuter, Cch: John Smyth, Tim McLaren 6:46.84
2017New Norfolk/Buckingham - Bow: Alec Paterson [BRC], Str: Matthew Byrne [NWNFK], Cch: Brett Crow 6:46.74
2018SUBC/UTS - Bow: Matthew Curtin [UTS], Str: Leon Chambers [SUBC], Cch: Donald McLachlan, Tim McLaren 6:43.99
2019North Esk/Adelaide - Bow: Oscar McGuinness [ADEL], Str: Connor Ryan [NESK], Cch: Jason Lane 6:48.17
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management