Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Under 23 Double Scull

1995UTS - Bow: Sinclair Taylor, Str: Paul Francis, Cch: Tim Mclaren 6:49.66
1996UTS - Bow: Martin Inglis, Str: Sinclair Taylor, Cch: Tim McLaren 7:02.17
1997ECU Perth/Curtin - Bow: Ben Hopkins, Str: Tristan Pascall, Cch: Nick Garratt 6:55.69
1998UTS/Nepean - Bow: Peter Hardcastle, Str: Matt O’Callaghan, Cch: Tim McLaren, Harald Jahrling 6:51.49
1999ECU Perth - Bow: Jono Fievez, Str: Tim Perkins, Cch: Nick Garratt 6:28.75
2000Drummoyne/Daramalan - Bow: Daniel Noonan, Str: Ian Morgan, Cch: Nick Hunter, Chris O’Brien 6:34.49
2001UQBC/Mercantile - Bow: David Crawshay, Str: Shaun Coulton, Cch: Frank Stone, Robert Bleakley 6:31.50
2002ANU - Bow: Ben Southwell, Str: Luke Hennessy, Cch: Nick Hunter 6:36.15
2003SUBC/Capital Lakes - Bow: Nick Hudson, Str: Tom Westgarth, Cch: Nick Hunter, Joe Rodrigues 6:31.97
2004Canberra/MUBC - Jelbart 6:45.09
2005Swan River - Bow: David Kelly, Str: James Gatti, Cch: Jason Lane 6:34.48
2006SUBC/St George - Bow: Danjels Reedman [STGEO], Str: William Chambers [SUBC], Cch: Phillip Bourguignon, Marty Rabjohns, Ron Batt 6:40.06
2007Murray Bridge/AUBC - Bow: Matthew Bolt [ADLUN], Str: James McRae [MBRC], Cch: Adrian David 6:43.65
2008UQBC - Bow: Blair Brown, Str: Jared Bidwell, Cch: Lincoln Handley 6:37.59
2009AUBC/Murray Bridge - Bow: James McRae [MBRC], Str: Matthew Bolt [ADLUN], Cch: Zoltan Shepherd 6:46.87
2010SUBC - Bow: Sasha Belonogoff, Str: Cameron Girdlestone 6:26.29
2011Mercantile - Bow: Shane Jackson, Str: Zac Cleaver, Cch: Alastair Isherwood 6:43.29
2012SUBC - Bow: Sasha Belonogoff, Str: Ryan Edwards, Cch: Richard Van Hooydonk, Mark Prater 6:32.48
2013SUBC - Bow: Peter Koster, Str: Hamish Playfair, Cch: Mark Prater, Richard van Hooydonk 6:40.89
2014Black Mountain/Bucks - Bow: Max McQueeney [Bucks], Str: Luke Letcher [BlkMtn], Cch: Rhett Ayliffe, Andrew Randell 6:39.82
2015Black Mountain/Mosman - Bow: Tom Schramko [Mosmn], Str: Luke Letcher [BlkMtn], Cch: Nick Garratt 6:23.21
2016Mosman/Black Mountain - Bow: Luke Letcher [BlkMtn], Str: Tom Schramko [Mosmn], Cch: Nick Garratt 6:24.33
2017ANU/Tamar - Bow: Henry Youl [TAMAR], Str: Caleb Antill [ANU], Cch: Andrew Randell, Brett Crow, Renae Domaschenz 6:46.28
2018Swan River/Uni of WA - Bow: Fraser Pensini [UWABC], Str: Sam Marsh [SRRC] 6:36.53
2019Griffith Uni Composite - Bow: Harry Glackin [CLRC], Str: Cormac Kennedy-Leverett [GUSP], Cch: Marcus Free, Nick Garratt 6:30.68
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management