Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Under 19 Coxless Four

1998MUBC - Bow: Karsten Forsterling, 2: Anthony Coghlan, 3: Timothy Widmer, Str: Lachlan McPherson, Cch: Chris O’Brien, Peter Antonie 6:42.49
1999Prince Alfred - Bow: Nicholas Phelps, 2: Adam Morgan, 3: Greg Taylor, Str: Trent Collins, Cch: Alastair McLachlan, Hamish McLachlan 6:18.30
2000Adelaide/Murray Bridge - Bow: Grant Christian, 2: Hugh Shannon, 3: Nick Phelps, Str: Steve Thomas, Cch: Hamish McLachlan 6:28.88
2001Lindisfarne - Bow: Casper Hebblewhite, 2: Sam Louibond, 3: Jonathon Thompson, Str: Robert Oakley, Cch: Gaving Wakefield, Jamie Osborne 6:20.92
2002Swan River - Bow: Alex Heggart, 2: Jason Vermeersch, 3: Blair Armstrong, Str: Brenton Jenke, Cch: Jason Lane, Rhett Ayliffe 6:42.64
2003Toowong/UQBC - Bow: Peter Dodd, 2: Ben Farrell, 3: Ben Chardon, Str: Alastair Dunlop, Cch: Roger Postle, Nick Brown 6:53.63
2004Swan River - Bow: Tom Temple, 2: Jack Sandow, 3: Jason Cane, Str: Alex Ratcliff, Cch: John Bolt 6:43.38
2005SUBC - Bow: Asher Hammond [STJOE], 2: Andrew Heffer [SUBC], 3: Mitchell Estens [SUBC], Str: Cameron Girdlestone [KINGS], Cch: Marty Rabjohns 6:35.28
2006North Esk - Bow: Jarrod Matthews, 2: Andrew Hadley, 3: Benjamin James, Str: Alex Fowler, Cch: Glen Myler, Darrrell Fowler 6:24.81
2007Banks - Bow: Stephen Battaglia, 2: Shane Jackson, 3: Chris Bush, Str: Travis Chiuchiarelli, Cch: Richard Bartlett 6:45.96
2008Swan River - Bow: Alex Trumble, 2: Harley Mooney, 3: Elliot Bannan, Str: David Watts, Cch: Sean Leyland 6:27.26
2009Swan River Composite - Bow: David Prosser [BRC], 2: Joshua Hicks [ANA], 3: Sam Collins [SRRC], Str: Tom Gatti [SRRC], Cch: Jason Lane, Jamie Jones 6:35.43
2010Hutchins - Bow: Sam Hunnibell, 2: George Burbury, 3: James Heron, Str: Nathan Holloway, Cch: Roger Drummond 6:44.74
2011ANA/Mersey - Bow: Liam Williams [MERS], 2: Scott Bransden [MERS], 3: James Cumming [ANA], Str: Nicholas McKenna [ANA], Cch: Mike Quinn, Robert Williams 6:34.47
2012Toowong/UQBC - Bow: Angus Lillicrap [UQBC], 2: Texas Lawton [UQBC], 3: Matt Hart [UQBC], Str: Hamish Parry [TOOW], Cch: Keiran Dwyer, David Dancer 7:50.66
2013Pulteney Grammar Composite - Bow: Benjamin Stone [Pultny], 2: Shaun Hay [Torrens], 3: Austin Zilm [UnleyH], Str: Bradley Stone [Pultny], Cch: Daniel Ralph 6:47.44
2014Toowong - Bow: George Lethbridge, 2: Oliver Smith, 3: Connor Austin, Str: Nick Pettigrew, Cch: Paul Pettigrew 6:25.98
2015Toowong - Bow: Callum Chisholm, 2: Kegan Viviers, 3: Tom Davidson, Str: Angus Morrison, Cch: Paul Pettigrew, John Harrison 6:32.50
2016SUBC - Bow: Oliver Schwartz, 2: Lachlan Miles, 3: Jack O'Brien, Str: Marcus Britt, Cch: Sarah Cook 6:22.57
2017Mercantile Composite - Bow: Benjamin Keller [MERC], 2: Ethan McCch [MUBC], 3: Roland Crantock [HLBY], Str: Maximilian Hanna [MERC], Cch: Richard Van Hooydonk, John Saunders 6:34.15
2018Team Argentina - Bow: Tomas Herrera, 2: Agustin Scenna, 3: Felipe Modarelli, Str: Marco Pagnanelli 6:26.49
2019Mosman - Bow: Nikolas Pender, 2: Lexi McClean, 3: Torben Ungemach, Str: Nic Rath, Cch: Matthias Ungemach, Ross Tong, Julian Huxley 6:24.18
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management