Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Under 19 Scull (Tim Hawkins Trophy)

1982Corio Bay - Bow: Sam Golding, Str: Mark Rice, Cch: Terry Poole 5:19.90
1983 No race
1984ACTRC - Bow: Andrew Fairfield-Smith, Str: Bruce Wood 5:21.00
1985Nepean - Bow: Dean Watts, Str: Edwin Sargent, Cch: Reg Galvin 5:13.90
1986Nepean - Bow: Andrew Horst, Str: Edwin Sargent, Cch: Reg Galvin 5:33.07
1987Ballarat/Bendigo - Bow: Michael Rankin, Str: Jason Day, Cch: Danny Elliott & Don Cochrane 5:09.88
1988Bendigo - Bow: Brad Day, Str: Jason Day, Cch: Don Cochrane 4:45.39
1989 No race
1990Mosman/Sydney - Bow: Robert Walker, Str: Lachlan Evans 8:14.01
1991Lindisfarne/Canberra - Bow: Dean Baird, Str: Tim Hawkins, Cch: Stephen E Hawkins 6:41.10
1992UQBC/Commercial - Bow: Ralph Cruickshank, Str: Tim Kent, Cch: Ted Egerton, Robin Fay 7:36.22
1993AIS - Bow: Ralph Cruickshank, Str: Robert Plater, Cch: Steve Evans 6:26.70
1994Toowong/Armidale - Bow: Scott Wilson, Str: Hamish Karrasch, Cch Jack Hutchinson 6:36.55
1995Perth - Bow: Stuart Reside, Str: Tim Perkins, Cch: Nick Garratt 6:43.59
1996ECU Perth - Bow: Tim Perkins, Str: Stuart Reside, Cch: Nick Garratt 6:43.72
1997Nepean - Bow: Adrian Sky, Str: Tom Laurich, Cch: Debbie Fox 7:14.18
1998Nepean - Bow: Tom Laurich, Str: Adam Long, Cch: Lindsay Callaghan, Debbie Fox 7:12.91
1999Canberra - Bow: Henry Gundry, Str: Luke Hennessy, Cch: Nick Hunter 6:38.32
2000Lindisfarne - Bow: Robert Oakley, Str: Scott Brennan, Cch: Barry Edwards 6:42.50
2001Lindisfarne - Bow: Scott Brennan, Str: Hugh Edwards, Cch: Barry Edwards 6:44.63
2002Commercial - Bow: Paul Barber, Str: Tom Hall, Cch: Paul Brown 6:54.12
2003Commercial/Toowong - Bow: Gareth Salkield, Str: Kade Greenland, Paul Brown 7:33.90
2004Swan River - Bow: Steven Fletcher, Str: Jeremy Stevenson, Cch: Rhett Ayliffe 6:55.51
2005Murray Bridge/AUBC - Bow: Matt Bolt [ADLUN], Str: James McRae [MBRC], Cch: Ron Mobbs, Zoltan Shepherd 6:34.31
2006UQBC/Toowong - Bow: John Dickson [TOOW], Str: Hugo Struss [UQBC], Cch: Joe Rodrigues 6:47.34
2007Surfers Paradise - Bow: Jarred Tait, Str: Lachlan Joseph, Cch: Duncan Free 6:42.56
2008Canberra Grammar/Capital Lakes - Bow: Riley Owen [CLRC], Str: Nicholas Barnier [CGS], Cch: Jaime Fernandez, Gordon Marcks 6:53.55
2009Swan River/WARC - Bow: Matthew Cochran [WARC], Str: David Watts [SRRC], Cch: Jason Lane, Tom Morris 7:57.09
2010Swan River/WARC - Bow: Matthew Cochran [WARC], Str: David Watts [SRRC], Cch: David Milne, Jacki Morrell 6:44.05
2011Sydney - Bow: Riley Elvery, Str: Louis Snelson, Cch: Adam Vine-Hall 6:44.74
2012Mosman - Bow: Ross Jarvis, Str: Robin Molen-Grigull, Cch: Nick Garratt 7:01.65
2013Essendon - Bow: Cain Saul, Str: Tyron Boorman, Cch: David Byrne 6:58.03
2014MUBC/Mosman - Bow: Tom Schramko [Mosmn], Str: Tyron Boorman [MelbU], Cch: Peter Kupcis, Nick Garratt 6:40.68
2015Sydney/Tweed Heads - Bow: Cormac Kennedy-Leverett [TweedHds], Str: Maxwell Duignan [Sydny], Cch: Lachlan Carter, Jason Baker, Donovan Cech 6:47.89
2016Sydney/Swan River - Bow: Matteo Sandrelli [SwanR], Str: Max Brenner [Sydny], Cch: Lachlan Carter, Antonio Maurogiovanni 6:49.29
2017Newington - Bow: Alex Nichol, Str: Harry Crouch, Cch: Richard Roach, Richard Wearne 6:52.84
2018St Peters/Unley High - Bow: Mitchell Reinhard [UHS], Str: Angus Dawson [STPET], Cch: Brynley Millward, Peer Richards, James McRae 6:46.40
2019MUBC/WARC - Bow: Hamish Henriques [WARC], Str: Harry Fox [MUBC], Cch: Jamie Hewlett 6:38.06
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management