Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Under 19 Scull (Thomas Keller Trophy)

1970Glebe - Islay Lee, Cch: George Cook 7:40.60
1971 No race
1972SUBC - Doug Burrell 7:49.50
1973 No race
1974 No race
1975Perth Collegians - Peter Jones 7:41.60
1976ANU - Peter Nevett 7:24.50
1977Sydney - Kim Mackney, Cch: Ian Carmody 8:11.60
1978Sydney - Chris Shinners, Cch: Maurie Grace 7:01.00
1979MUBC - Andrew Rigby 7:37.20
1980Wendouree Ballarat - Gary Gullock 8:35.19
1981Manning River - Murray Doust 7:21.23
1982Haberfield - Matthew Weir 5:42.80
1983ACTRC - Richard Finlayson 5:40.53
1984ACTRC - Andrew Fairfield-Smith 5:37.10
1985Nepean - Dean Watts, Cch: Reg Galvin 5:38.59
1986Nepean - Edwin Sargent, Cch: Reg Galvin 5:40.18
1987Mosman - Janusz Hooker, Cch: Bruce Evans 5:25.18
1988Bendigo - Jason Day, Cch: Don Cochrane 4:56.51
1989 No race
1990Nepean - Richard Sergeant, Cch: Reg Galvin 8:40.86
1991Bond University - Duncan Free, Cch: Reg Free, QLD 7:15.60
1992Sydney - Robert Jahrling, Cch: Stewart Derwin 7:50.18
1993Commercial - Rob Cruiskshank
1994Toowong - Hamish Karrasch, Cch: Jack Hutchinson 7:28.49
1995Commercial - Steven Lewis, Cch: Robin Bakker 7:19.99
1996ECU Perth - Stuart Reside, Cch: Nick Garratt 7:20.37
1997Commercial - Michael Smith, Cch: Neil Myers 8:10.02
1998Nepean - Tom Laurich, Cch: Debbie Fox, Harald Jahrling 7:56.41
1999Southport - Mitchell Cambell, Cch: Chic Graham, Michael Patridge 7:13.35
2000Canberra - Mitchell Punch, Cch: Nick Hunter 7:16.30
2001Lindisfarne - Scott Brennan 7:12.07
2002Surfer Paradise - Eugene Arendsen, Cch: Chris Arendsen 7:42.66
2003Commercial - Tom Hall, Cch: Paul Brown 7:27.69
2004Swan River - Steven Fletcher, Cch: Rhett Ayliffe 7:35.68
2005Murray Bridge - James McRae, Cches: Ron Mobbs, Zoltan Shepherd 7:15.99
2006Kings School - Cameron Girdlestone, Cch: Marty Rabjohns, Phillip Bourguignon 7:22.92
2007Kings School - Aleksander Berzins, Cch: Andrew Randell 7:36.67
2008Mersey - Taylor Wilczynski, Cch: Robert Wlliams 7:20.05
2009Swan River - David Watts, Cch: Antonio Maurogiovanni 8:19.29
2010Commercial - Cameron Smith, Cch: John Bowes 7:16.41
2011Hutchins - Sam Heron, Cch: John Driessen 7:41.44
2012Radford - Luke Letcher, Cch: David Bagnall 7:38.57
2013ANA - Jack Cleary, Cch: Jamie Hewlett 7:14.70
2014Mosman - Tom Schramko, Cch: Nick Garratt 7:16.65
2015Nudgee - Adam Bakker, Cch: John Bowes, Christian Oneto 7:11.97
2016Tweed Heads - Cormac Kennedy-Leverett, Cch: Adam Harrison, Garry Annand 7:17.02
2017The Southport School - Cormac Kennedy-Leverett 7:24.76
2018Griffith Uni Surfers Paradise - Cormac Kennedy-Leverett, Cch: Marcus Free 7:21.69
2019WARC - Hamish Henriques 7:10.68
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management