Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Lightweight Quad Scull

1992Ballarat City/Mercs/Barwon - Bow: Andrew Herold, 2: Sam Golding, 3: Anthony Edwards, Str: Tim Wise, Cch: Danny Elliott, Don Cochrane, Dick Garrard 6:56.79
1993Commercial Composite - Bow: Tim Kent, 2: Simon Burgess, 3: Gary Lynagh, Str: Bruce Hick, Cch: Robert Bleakley 6:02.73
1994Lindisfarne Composite - Bow: Tom Hawkins, 2: Gay Lynagh, 3: Bruce Hick, Str: Stephen Hawkins, Cch: Bob Bleakley 6:01.32
1995 No race
1996MUBC/Commercial/Lindisfarne - Bow: Domenic Gatto, 2: Anthony Rickards, 3: Sam Golding, Str: Andrew Broadfoot, Cch: Chris O’Brien 6:10.33
1997QUBC/Toowong - Bow: Ben Cameron, 2: Glen Mill, 3: Haimish Karrasch, Str: Simon Burgess 6:27.47
1998MUBC - Bow: Dom Gatto, 2: Stuart Peele, 3: Ben Cantwell, Str: John Stone, Cch: Paul Reedy, Frank Stone 6:24.02
1999MUBC - Bow: Dominic Gatto, 2: Sam Golding, 3: Ben Robson, Str: Anthony Rickards, Cch: Paul Reedy 6:08.71
2000Nepean/St George/Drummoyne - Bow: Daniel Stewart, 2: David Taylor, 3: Stephan Hunphries, Str: Karl Parker, Cch: Lindsay Callaghan, Greg Howell, Andrew Randell 6:17.88
2001UTS Composite - Bow: David Taylor, 2: Karl Parker, 3: Robert Mitchell, Str: Gearoid Towey, Cch: Tim McLaren, Ron Batt 6:07.06
2002Huon Composite - Bow: David Taylor, 2: Andrew Butler, 3: Karl Parker, Str: Hamish Karrasch, Cch: Bob Bleakley 6:17.88
2003MUBC/Syd Uni/Toowong - Bow: George Jelbart, 2: Tim O'callaghan, 3: Steve Kuzma, Str: Haimish Karrasch, Cch: Bob Bleakley, Les Barkla 5:55.92
2004SUBC/Drummoyne/UTS - Bow: Oli Zur, 2: James Wilmots, 3: Scott Coleman, Str: Scott Murphy, Cch: Andrew Randell 6:34.84
2005Lindisfarne/Glenorchy/Huon - Bow: Jason Harvey [LINDF], 2: Shaun Finlayson [GLNHY], 3: Cameron Wurf [LINDF], Str: Sam Beltz [LINDF], Cch: John Driessen 6:26.10
2006Newcastle/Leichhardt/Sydney - Bow: Joe Rogers [LEICH], 2: Ben Johnson [LEICH], 3: Simon Nola [SRC], Str: Hugh McLeod [NEWC], Cch: John Bowes, Frank Thorn 6:10.47
2007Toowong/Tweed Heads - Bow: Tom Gethin-Jones [TOOW], 2: Tim McDonnell [TOOW], 3: Matthew Bolster [TWEED], Str: Darryn Purcell [TOOW], Cch: Robert McNeill 6:11.10
2008Toowong - Bow: Tom Gethin-Jones, 2: Tim McDonnell, 3: Bob Hoyes, Str: Darryn Purcell, Cch: Robert McNeill 6:13.41
2009SUBC/UQBC - Bow: Angus Morton [UQBC], 2: Charles Budd [SUBC], 3: Edward White [SUBC], Str: Edward De Carvalho [SUBC], Cch: Mark Prater, Lincoln Handley 6:44.90
2010Swan River Composite - Bow: Timothy Widdicombe [UWABC], 2: Brendan Longman [ANA], 3: Ross Brown [SRRC], Str: Todd Skipworth [SRRC], Cch: Mike Quinn, Lincoln Handley 6:16.44
2011UTS Composite - Bow: Tommy Bertrand [MERC], 2: Richard Coakley [MOSM], 3: Roderick Chisholm [UTS], Str: Oliver Zuk [UTS], Cch: Chris O'Brien, Stephen Luker, Thomas Laurich 6:01.90
2012Sydney Composite - Bow: Dean Robinson [SRC], 2: Michael Egan [TUBC], 3: Oliver Zuk [UTS], Str: Dennis Bernhardsson [SRC], Cch: Stephen Luker, Mark Prater, Tom Morris 6:26.57
2013Sydney - Bow: Hugh McLeod, 2: Dean Robinson, 3: Simon Nola, Str: Dennis Bernhardsson, Cch: Tom Morris 6:10.62
2014Sydney - Bow: Hugh McLeod, 2: Dean Robinson, 3: Simon Nola, Str: Dennis Bernhardsson, Cch: Tom Morris, Lachlan Carter 6:09.28
2015Sydney Composite - Bow: Tom Perry [Canbrra], 2: Edward De Carvalho [UTS], 3: Timothy Widdicombe [UniWA], Str: Simon Nola [Sydny], Cch: Lachlan Carter, Tim McLaren, Andrew Randell 6:06.31
2016Toowong/Uni Queensland - Bow: Jack Price [Toow], 2: Blaine Heseltine [UniQld], 3: Bram Chapman [UniQld], Str: Tim McDonnell [Toow], Cch: Keiran Dwyer, Zoltan Shepherd, Alex Field 6:07.62
2017Team Hong Kong - Bow: Chun Shek Leung, 2: Kang Yue Kenneth Liu, 3: Chiu Mang Tang, Str: Hin Chun Chiu 6:02.96
2018UQBC Composite - Bow: Thomas Perry [CANB], 2: Hamish Parry [TOOW], 3: Jack Price [TOOW], Str: Blaine Heseltine [UQBC], Cch: Keiran Dwyer, Benjamin Southwell 6:05.76
2019Buckingham Composite - Bow: Hamish Harding [ANU], 2: Thomas Perry [CANB], 3: Jacob Crow [BRC], Str: Alec Paterson [BRC] 6:04.92
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management