Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Lightweight Four (Coxed & Coxless) for the Lucerne Cup

1966Haberfield - Bow: Dirk Krause, 2: Malcolm Craig, 3: William Paget, Str: Colin Schofield, Cch: Bert Harding  8:07.50
1969Haberfield - Bow: Ronald McConville, 2: Bernard Kenny, 3: Colin Bullard, Str: Colin Schofield, Cch: Bert Harding 7:18.20
1970Haberfield - Bow: Ronald McConville, 2: Dirk Krause, 3: Colin Bullard, Str: Phil Sharp, Cch: Bert Harding 7:08.00
1972Haberfield - Bow: Ronald McConville, 2: Paul Rowe, 3: Colin Bullard, Str: Phillip Sharp, Cch: Bert Harding
1975MUBC - Bow: Colin Smith, 2: Geoff Rees, 3: Andrew Michelmore, Str: Cam Johnstone, Cch: Peter Philp 6:42.00
1976Mercantile - Bow: John Hawkins, 2: Peter Macartney, 3: Ian Porter, Str: Terry Thurtell, Cox: Victor Ronai-Horvath, Cch: Martin Tomanovits 6:26.40
1977MUBC - Bow: Colin Smith, 2: Peter Antonie, 3: Simon Gillett, Str: Geoff Rees, Cch: Peter Philp 6:25.10
1978MUBC - Bow: Vaughan Bollen, 2: Peter Antonie, 3: Simon Gillett, Str: Geoff Rees, Cch: Peter Philp 6:24.10
1979Drummoyne - Bow: Geoff Webb, 2: Cyde Hefer, 3: Graham Hefer, Str: Graeme Wearne, Cox: C Harland, Cch: Hans Hefer 6:50.30
1980Drummoyne - Bow: Graeme Gardiner, 2: Michael Smith, 3: Clyde Hefer, Str: Graeme Wearne, Cch: Peter Stroud 7:13.21
1981Uni of WA - Bow: Ian Clairs, 2: David Curry, 3: Wayne Simmons, Str: Chris Curry, Cch: Ken Grant 6:16.00
1982Buckingham - Bow: Ashley Wilkes, 2: Ian Jordan, 3: Michael Partridge, Str: Bruce House, Cch: David Poulson 6:35.00
1983Buckingham - Bow: Paul Harvey, 2: Ian Jordan, 3: Michael Partridge, Str: Bruce House, Cch: David Poulson 6:26.97
1984Barwon/Corio Bay - Bow: Bill Digby, 2: Robert Gardner, 3: Stuart Wilson, Str: Brian Digby, Cch: Geoff Hunter 6:59.40
1985Barwon/MUBC - Bow: Phil Gardiner, 2: Simon Cook, 3: Bill Digby, Str: Brian Digby, Cch: Geoff Hunter 6:19.40
1986Barwon/Mercantile/MUBC- Bow: Brian Gardner, 2: Simon Cook, 3: Joe Joyce, Str: Brian Digby, Cch: Geoff Hunter 6:20.24
1987Mercantile/MUBC - Bow: Phil Gardiner, 2: Malcolm Robertson, 3: Tom Sanchez, Str: Brian Digby, Cch: Martin Owen 6:14.04
1988Mercantile/MUBC/Barwon - Bow: Philip Gardiner, 2: Malcolm Robertson, 3: Joseph Joyce, Str: Brian Digby, Cch: Paul McGann 5:51.32
1989 No race
1990Barwon/Mercantile/MUBC- Bow: Phil Gardiner, 2: Malcolm Robertson, 3: Lyall Mccarthy, Str: Brian Digby, Cch: Geoff Hunter 7:12.59
1991Adelaide Uni/Torrens - Bow: Tim Brew, 2: Gavin Russell, 3: David Belcher, Str: John Keogh, Cch; Matthew Draper 6:11.50
1992Barwon/MUBC/Mercantile - Bow: Phil Gardiner, 2: Derek Mollison, 3: Lyall McCarthy, Str: Brian Digby, Cch: Goed Hunter 6:40.87
1993Adelaide - Bow: Ben Reece, 2: Ned Drayton, 3: Andrew Stunnell, Str: James Seppelt, Cch: Simon Gillett 6:04.58
1994Adelaide - Bow: Ben Reece, 2: James Seppelt, 3: Andrew Stunell, Str: Ned Draydon, Cch: Simon Gillett 6:22.74
1995Mercantile Composite - Bow: Derek Mollison, 2: Stuart Purves, 3: Sam Golding, Str: Andrew Lane, Cch: Lyall Mccarthy 6:49.96
1996Lindisfarne Composite - Bow: Darren Balmforth, 2: Hamish Karrasch, 3: Garry Lynagh, Str: Simon Burgess, Cch: John Cumper 7:20.00
1997Wendouree/Ballarat City - Bow: Timothy Wright, 2: Mathew Russell, 3: Anthony Edwards, Str: Robert Richards, Cch: Jock Heys 6:38.38
1998Geeveston Composite - Bow: Darren Balmforth, 2: Simon Burgess, 3: Anthony Edwards, Str: Robert Richards, Cch: Sam Le Compte, Jock Heyes
1999Geeveston/Wendouree Ballarat - Bow: Darren Balmforth, 2: Rob Richards, 3: Anthony Edwards, Str: Simon Burgess 6:00.57
2000Geeveston/Wendouree Ballarat - Bow: Robert Richards, 2: Anthony Edwards, 3: Darren Balmforth, Str: Simon Burgess, Cch: Sam Le Compte 6:05.30
2001Huon/Lindisfarne - Bow: Shane Broad, 2: Andrew Butler, 3: Darren Balmforth, Str: Simon Burgess, Cch: John Driessen, Sam Le Compte 6:09.77
2002Huon/Lindisfarne - Bow: Darren Balmforth, 2: Sam Beltz, 3: Shane Broad, Str: Simon Burgess, Cch: John Driessen, Sam Le Compte6:14.15
2003MUBC/UQBC/Toowong/SUBC - Bow: George Jelbart, 2: Michael Mcbryde, 3: Haimish Karrasch, Str: Tim O'callaghan, Cch: Bob Bleakley, Les Barkla 6:05.70
2004Toowong/Tweed Heads - Bow: Oliver Zuk, 2: Cameron Brown, 3: Michael Dobrovic, Str: Lincoln Handley, Cch: Rob McNeill, Peter Miller, Andrew Randell 7:24.35
2005Swan River/ANA - Bow: Tristan Barnes [SRRC], 2: Cade Zulsdorf [ANA], 3: Ben Cureton [HUON], Str: Todd Skipworth [SRRC], Cch: Antonio Maurogiovanni, Sam Le Compte 6:17.05
2006MUBC - Bow: Tim Smith, 2: Sam Waley, 3: Tim O'Callaghan, Str: Josh Fahy, Cch: Ian Wright 6:14.39
2007Swan River Composite - Bow: Ben Cureton [SRRC], 2: Roderick Chisholm [NSW], 3: Anthony Edwards [WENDB], Str: Todd Skipworth [SRRC], Cch: Antonio Maurogiovanni 6:15.92
2008Huon Composite - Bow: Nick Baker [LINDF], 2: Shaun Finlayson [LINDF], 3: Blair Tunevitsch [TAMAR], Str: Tom Gibson [HUON] 6:14.72
2009North Esk Composite - Bow: Nicholas Baker [LINDF], 2: Shaun Finlayson [LINDF], 3: Blair Tunevitsch [TAMAR], Str: Dion Birtwistle [NESK], Cch: Ron Batt, John Driessen 6:59.35
2010Huon Composite - Bow: Samuel Beltz [LINDF], 2: Blair Tunevitsch [TAMAR], 3: Anthony Edwards [NWNFK], Str: Tom Gibson [HUON], Cch: John Driessen, Brett Crow, Ron Batt 6:09.75
2011Huon Composite - Bow: Anthony Edwards [NWNFK], 2: Samuel Beltz [LINDF], 3: Blair Tunevitsch [TAMAR], Str: Tom Gibson [HUON], Cch: Brett Crow 6:47.40
2012Toowong/Commercial - Bow: Jack Price [TOOW], 2: Adam Kachyckyj [COMM], 3: Nick Silcox [TOOW], Str: Darryn Purcell [TOOW], Cch: Tom Westgarth, Keiran Dwyer, Tim Conrad 6:45.04
2013 No race
2014Toowong Composite - Bow: Jack Price [Toow], 2: Simon Nola [Sydny], 3: Timothy Widdicombe [UniWA], Str: Tim McDonnell [Toow], Cch: Keiran Dwyer, Tom Morris, Alex Field 6:11.67
2015Toowong - Bow: Jack Price, 2: Tim McDonnell, 3: Darryn Purcell, Str: Nick Silcox, Cch: Keiran Dwyer, Brett Crow, Tom Westgarth 6:09.33
2016Uni of WA/Swan River - Bow: Mattias Johansson [SwanR], 2: James Kerr [UniWA], 3: Cameron Fowler [SwanR], Str: Timothy Widdicombe [UniWA], Cch: Antonio Maurogiovanni, Paul Bolton 6:18.80
2017Uni of WA Composite - Bow: Mario Lo Presti [FRC], 2: Timothy Widdicombe [UWABC], 3: Perry Ward [SRRC], Str: James Kerr [UWABC], Cch: Antonio Maurogiovanni, Stefano Balosso 6:20.66
2018Team Indonesia - Bow: Ardi Isadi, 2: Ihram Ihram, 3: Ali Buton, Str: Ferdiansyah Ferdiansyah 6:09.40
2019Mercantile/Banks - Bow: Michael McNamara [MERC], 2: James Crouch [BANKS], 3: Red Matthews [MERC], Str: Jayden Grey [MERC], Cch: James Wilson 6:16.50
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management