Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Lightweight Double Scull

1972Haberfield - Bow: Colin Bullard, Str: Stephen Roll, Cch: Tom Treseder & Bert Harding 7:12.50
1975Haberfield - Bow: John Bailey, Str: Paul Rowe, Cch: Steve Roll 7:31.90
1978Haberfield - Bow: Stuart Wilson, Str: John Bailey, Cch: Bert Harding 7:51.79
1979ANR/Mannum - Bow: Robert Booth, Str: Robert Bradley 5:37.50
1980Sydney/St George - Bow: Stephen Callaghan, Str: Alan Phillips 8:09.56
1981St George/Balmain - Bow: Alan Phillips, Str: Steve Callaghan 6:42.00
1982MUBC - Bow: Phil Gardner, Str: Peter Antonie 6:58.00
1983MUBC - Bow: Bow: Peter Antonie, Str: John McKenzie, Cch: David Yates 6:49.94
1984St George/Haberfield - Bow: Lance Wilkinson, Str: Richard Reddell 6:34.60
1985Uni of WA/Swan River - Bow: George Gallo, Str: John Throssell, Cch: Terry McNair 7:00.40
1986Corio Bay/Barwon - Bow: Sam Golding, Str: Rob Gardner, Cch: Terry Poole 6:55.26
1987Barwon/Corio Bay - Bow: Sam Golding, Str: Rob Gardner, Cch: Terry Poole 6:43.30
1988UQBC - Bow: Lynton Hudsom, Str: Andrew Randell, Cch: Bob Bleakley 6:16.66
1989 No race
1990Commercial/Toowong - Bow: Rod Birt, Str: Gary Lynagh, Cch: Bruce Greenland & John Rynne 7:32.41
1991Geeveston/Lindisfarne - Bow: Steve Hawkins, Str: Simon Burgess, Cch: Tim McLaren 6:27.60
1992Ballarat City - Bow: Anthony Edwards, Str: Tim Wise, Cch: Danny Elliott 6:55.73
1993Commercial/Canberra - Bow: Gary Lynagh, Str: Bruce Hick, Cch: Robert Bleakley 6:28.10
1994Commercial/Canberra - Bow: Gary Lynagh, Str: Bruce Hick, Cch: Bob Bleakley 6:38.48
1995Ballarat/Geeveston - Bow: Simon Burgess, Str: Anthony Edwards, Cch: Tim Mclaren & Danny Elliott 6:54.60
1996Dukla Prague, Czech Republic - Bow: Petr Kovac, Str: Michal Vabrousek, Cch: Lubos Oudracek 7:27.64
1997Commercial/Canberra - Bow: Gary Lynagh, Str: Bruce Hicks, Cch: Lyall McCarthy, Reuben Bettle 6:50.26
1998Ulverstone - Bow: Shane Broad, Str: , Cch: John Driessen 6:40.14
1999Toowong/Curtin - Bow: Glen Loftus, Str: Hamish Karrasch, Cch: Bob Bleakley 6:31.24
2000Canberra/Toowong - Bow: Bruce Hick, Str: Hamish Karrasch, Cch: Bob Bleakley, Lyall McCarthy 6:29.40
2001UTS - Bow: Robert Mitchell, Str: Gearoid Towey, Cch: Tim McLaren, Ron Batt 6:28.77
2002Nepean/Toowong - Bow: Hamish Karrasch, Str: Karl Parker, Cch: Bob Bleakley6:35.73
2003Ballarat/Toowong - Bow: Anthony Edwards, Str: Haimish Karrasch, Cch: John Cumper, Bob Bleakley 6:28.28
2004Huon/North Esk - Bow: George Roberts, Str: Deon Birtwhistle 7:07.79
2005Lindisfarne - Bow: Cameron Wurf, Str: Sam Beltz, Cch: John Driessen, Darren Balmforth 6:44.02
2006Huon/North Esk - Bow: Deon Birtwistle [NESK], Str: Tom Gibson [HUON], Cch: John Driessen 6:43.56
2007SUBC - Bow: Chris Ritchie, Str: Oliver Zuk, Cch: David Rodger, Phillip Bourguignon 7:03.84
2008Yarra Yarra/Mercantile - Bow: Thomas Nickson [MERC], Str: Eduardo Inostroza [YARRA], Cch: Bill Tait 6:51.16
2009UQBC - Bow: Angus Morton, Str: Chris Bigg, Cch: Lincoln Handley, Timothy Conrad 7:00.11
2010Power House/Barwon - Bow: Scott Penning [BARW], Str: Nick Inglis [POWR], Cch: Miles Burt, Sean Drew 6:45.89
2011Mercantile - Bow: Sean Lake, Str: James Wilson, Cch: David Fraumano, Alastair Isherwood 7:16.67
2012Swan River/TUBC - Bow: Michael Egan [TUBC], Str: Perry Ward [SRRC], Cch: Brett Crow, Lincoln Handley 7:14.92
2013Team China - Bow: Hui Li, Str: Tianfeng Dong 6:33.94
2014Uni of WA/Toowong - Bow: Tim McDonnell [Toow], Str: Timothy Widdicombe [UniWA] 6:38.47
2015Canberra/Sydney Uni - Bow: Jack Hanley [SydU], Str: Tom Perry [Canbrra], Cch: Andrew Randell 6:36.27
2016Swan River/Mercantile - Bow: James Wilson [Merc], Str: Perry Ward [SwanR] 6:39.71
2017UTS - Bow: Matthew Curtin, Str: James Chuter, Cch: Tim McLaren, John Smyth 6:46.60
2018UQBC - Bow: Morgan Hodgson, Str: Blaine Heseltine, Cch: Zoltan Shepherd 6:32.85
2019Buckingham - Bow: Jacob Crow, Str: Alec Paterson, Cch: Peter Gibson 6:45.93
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management