Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Men's Double Scull

1950NSW Police 7:05.00
1952Sydney 7:20.00
1954Sydney 7:09.00
1956Sydney 7:11.20
1958Sydney 7:07.80
1960Haberfield 6:53.00
1962Haberfield - Bow: Barclay Wade, Str: Ian Tutty, Cch: Kevyn Webb 7:24.40
1964Balmain/Mosman - Bow: Barclay Wade, Str: Gary Pearce, Cch: Wim Sirks 7:19.60
1966Wendouree/Corio Bay - Bow: Jeff Sykes, Str: James Thomas 7:40.00
1968Corio Bay - Bow: Jeff Sykes, Str: Ken Leach 7:12.00
1970Haberfield/Colleagues (NSW) - Bow: Chris Stevens, Str: Richard Reddel, Cch: Tom Treseder 7:04.20
1972Haberfield/Glebe - Bow: Richard Reddell, Str: Islay Lee, Cch: George Cook 7:04.10
1974Haberfield - Bow: Paul Rowe, Str: Richard Reddell 7:01.50
1975Haberfield - Bow: Richard Reddell, Str: William Newton, Cch: Steve Roll 6:58.00
1976Haberfield/Sydney - Bow: Paul Rowe, Str: Edward Hale 6:54.20
1977Haberfield/Drummoyne - Bow: Robert McGowen, Str: Richard Reddel 6:55.10
1978Haberfield - Bow: Richard Reddell, Str: William Newton 7:07.77
1979Haberfield/Sydney - Bow: Richard Reddel, Str: Tim Crooks 7:01.40
1980Sydney - Bow: Kirk Olsson, Str: Jim Stride, Cch: Reg Stride 7:50.31
1981Sydney - Bow: Kirk Olsson, Str: Jim Stride, Cch: Reg Stride 6:40.10
1982St George - Bow: Allan Pollock, Str: Tim McLaren 6:50.96
1983St George - Bow: Alan Pollock, Str: Tim McLaren 6:54.14
1984St George - Bow: Allan Pollack, Str: Tim McLaren 6:54.14
1985Wendouree Ballarat/Corio Bay - Andrew Cassidy & Gary Gulloch 6:37.10
1986Corio Bay/Wendouree Ballarat - Bow: Gary Gullock, Str: Andrew Cassidy, Cch: Stuart Wilson 6:41.95
1987MUBC - Bow: Paul Reedy, Str: Peter Antonie, Cch: David Yates 6:24.84
1988MUBC - Bow: Paul Reedy, Str: Peter Antonie, Cch: David Yates 6:06.88
1989 No race
1990MUBC - Bow: Paul Reedy, Str: Peter Antonie, Cch: Brian Richardson 7:23.97
1991UQBC/Bendigo (AIS) - Bow: Jason Day, Str: Richard Powell, Cch: Paul Rowe & Bob Bleakley 6:16.20
1992AIS - Bow: Craig Jones, Str: Alastiar McLachlan, Cch: Paul Rowe 6:33.69
1993MUBC/Bendigo (AIS) - Bow: Jason Day, Str: Peter Antonie, Cch: Brian Richardson & Paul Reedy 6:20.16
1994MUBC - Bow: Paul Reedy, Str: Peter Antonie 6:29.72
1995Bendigo/UTS - Bow: Jason Day, Str: Rhett Ayliffe, Cch: Noel Donaldson & Tim Mclaren 6:50.92
1996Tweed Heads - Bow: Marcus Free, Str: Duncan Free, Cch: Reg Free 7:16.40
1997Tweed Heads - Bow: Marcus Free, Str: Duncan Free, Cch: Reg Free 6:54.47
1998ECU Perth - Bow: Stuart Reside, Str: Tim Perkins, Cch: Nick Garratt 6:42.58
1999Surfers Paradise - Bow: Marcus Free, Str: Duncan Free, Cch: Reg Free 6:21.84
2000ECU Perth/Surfers Paradise - Bow: Stuart Reside, Str: Duncan Free, Cch: Nick Garratt, Reg Free 6:23.90
2001Mosman - Bow: Tom Launch, Str: Peter Hardcastle, Ach: Nick Garrett 6:24.38
2002Canberra - Bow: Mitchell Punch, Str: Craig Jones, Cch: Reinhold Batschi 6:24.06
2003Canberra/UQBC - Bow: Mitchell Punch, Str: Shaun Coulton, Cch: Reinhold Batschi 6:23.87
2004Mercantile/UQBC - Bow: Shaun Coulton, Str:  David Crawshay 6:35.71
2005Lindisfarne/Tamar - Bow: Brendan Long [TAMAR], Str: Scott Brennan [LINDF], Cch: Sam Le Compte, Darren Balmforth 6:27.46
2006Lindisfarne/Tamer - Bow: Brendan Long [TAMAR], Str: Scott Brennan [LINDF], Cch: Darren Balmforth 6:27.46
2007Mercantile/AUBC - Bow: Christopher Morgan [ADLUN], Str: David Crawshay [MERC], Cch: Chris O'Brien, Adrian David 6:33.64
2008Lindisfarne/Tamar - Bow: Brendan Long [TAMAR], Str: Scott Brennan [LINDF], Cch: Rhett Ayliffe 6:24.46
2009SUBC/Tamar - Bow: Brendan Long [TAMAR], Str: Nicholas Hudson [SUBC], Cch: Phillip Bourguignon, Ron Batt 6:39.32
2010Mercantile/MUBC - Bow: Karsten Forsterling [MUBC], Str: David Crawshay [MERC], Cch: Chris O'Brien 6:17.58
2011Lindisfarne/Mercantile - Bow: David Crawshay [MERC], Str: Scott Brennan [LINDF], Cch: Tom Morris, Rhett Ayliffe 6:25.38
2012Lindisfarne/Mercantile - Bow: David Crawshay [MERC], Str: Scott Brennan [LINDF], Cch: Rhett Ayliffe 6:43.65
2013Team Estonia - Bow: Allar Raja, Str: Kaspar Taimsoo 6:22.26
2014Potomac - Bow: Sam T. Stitt, Str: William Cowles, Cch: Reilly Dampeer 6:31.94
2015SUBC - Bow: Cameron Girdlestone, Str: Alexander Belonogoff, Cch: Mark Prater, Thomas Sacre 6:27.08
2016Swan River/Sydney - Bow: Christopher Morgan [Sydny], Str: David Watts [SwanR], Cch: Donovan Cech 6:24.95
2017UTS - Bow: Peter Koster, Str: Hamish Playfair, Cch: Tim McLaren, John Smyth 6:31.87
2018Adelaide/Sydney - Bow: David Watts [SRC], Str: Alexander Hill [ADEL] 6:26.08
2019SUBC - Bow: Campbell Watts, Str: Cameron Girdlestone 6:23.90
 


Website by Hope Stewart—Website Design & Management