Scroll To Top
history of the brisbane schoolgirls rowing association head of the river queensland

2021 BSRA Head of the River

The 2021 BSRA Head of the River was conducted on Saturday 5th September 2021 at Wyaralong Dam, the Queensland Rowing Centre.

For a live stream of the event, go to:

https://bsra.org.au/events/head-of-the-river-2021/

 

Organising Committee;

Brisbane Schoolgirls Rowing Association  




Open First Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 7:10.69

Margins:

+ 5.78s (1-2)

+ 0.53s (2-3)

+ 2.09s (3-4)

+ 9.16s (4-5)

+ 12.50s (5-6)

+ 6.47s (6-7)

+ 5.78s (7-8)

+ 1.72s (8-9)

+ 9.62s (9-10)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Wright, 2: H. Carrigan, 3: G. Campbell, 4: H. Carrigan, 5: G. Montague, 6: R. Turnball, 7: S. Wightman, Str: P. Carrigan, Cox: R. Greenup

2nd St. Hilda's School - Bow: G. Crowther, 2: P. Bassingthwaighte, 3: P. Hemming, 4: J. Jansen, 5: K. Murtagh, 6: C. Sweetland, 7: A. Jurkic, Str: J. Ingall, Cox: M. Harvey, Coach/s: S. Paton

3rd All Hallows' School - Bow: K. Jessop, 2: L. Hales, 3: E. Robinson, 4: P. Gallagher, 5: R. Dollar, 6: E. Russell, 7: N. Watt, Str: M. Thomas, Cox: P. Casgoine, Coach/s: A. Radero

4th Somerville House - Bow: P. Bromell, 2: I. Walker, 3: T. Graham, 4: A. Ready, 5: A. Roughan, 6: M. Bishop, 7: E. Bridgefoot, Str: M. Salisbury, Cox: S. Ridgway, Coach/s: P. Zahnleiter

5th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: J. Somerville, 2: M. Clewley, 3: H. Pinson, 4: T. Hutton, 5: C. Wagland, 6: S. Lucas, 7: E. Hill, Str: N. Duncan-Banks, Cox: E. Hirst, Coach/s: B. Heseltine

6th St. Peter's Lutheran College - Bow: Z. Moorhead, 2: G. Kenny, 3: I. Cranmer, 4: L. Millard, 5: G. Graham, 6: A. Jansen, 7: J. Garbanzo, Str: E. Harp, Cox: M. Canto

7th Stuartholme School - Bow: Z. Horder, 2: L. Thomson, 3: E. Henry, 4: G. Weston, 5: G. Hedberg, 6: I. Allen, 7: G. Betts, Str: L. Allen, Cox: M. Woodard, Coach/s: R. Paterson

8th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: C. Hughes, 2: A. Dowd, 3: L. Thompson, 4: S. Sullivan, 5: M. Hughes, 6: B. Hannaford, 7: P. Roberts, Str: E. Vause, Cox: S. Jaramazovic

9th Lourdes Hill College - Bow: S. Cohen, 2: A. Collins, 3: M. Crisante, 4: C. Dammers, 5: G. Dillon, 6: E. Graham, 7: A. Storey, Str: I. Taylor, Cox: F. Simmons, Coach/s: J. Armitage

10th Brisbane State High School - Bow: A. Moriarty, 2: U. Murphy, 3: A. Kininmonth, 4: A. Grady, 5: W. Hao, 6: L. Russell, 7: J. Ogilvie, Str: S. Malcolm, Cox: E. Sheppard, Coach/s: J. Risby-Jones

Open Second Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 7:43.58

Margins:

+ 0.25s (1-2)

+ 6.97s (2-3)

+ 7.75s (3-4)

+ 12.69s (4-5)

+ 27.59s (5-6)

+ 33.84s (6-7)

1st Somerville House - Bow: H. Pearce, 2: A. Barratt, 3: S. Cowan, 4: G. Lacheca, 5: A. Montague, 6: N. Ladd, 7: E. Watt, Str: C. Doe, Cox: O. Boughton, Coach/s: A. McNicol

2nd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: A. Barker, 2: A. Chalmers, 3: S. Hopkins, 4: O. O’Chee, 5: S. Burgess, 6: O. Barr, 7: E. Paull, Str: D. Hourihan, Cox: I. Skarott, Coach/s: N. Stubbs & K. Durbridge

3rd St. Hilda's School - Bow: T. Hickey, 2: A. Tsang, 3: J. Strydom, 4: E. Mitchell, 5: E. Tsang, 6: E. Chandler, 7: E. MacTaggart, Str: A. Brooks, Cox: A. Bennett, Coach/s: S. Wilkins

4th St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: G. Agnew, 2: C. Quinn, 3: E. Tracey, 4: I. Leggett, 5: L. Hudson, 6: G. Howes, 7: J. Spooner, Str: A. George, Cox: E. Steinberg

5th All Hallows' School - Bow: A. Andrews, 2: F. Rolls, 3: C. Lamari, 4: G. Pryor, 5: S. Purcell, 6: M. Waldie, 7: I. Wilkinson, Str: O. Morgan, Cox: Z. Herden

6th St. Peter's Lutheran College - Bow: L. Prior, 2: A. Liu, 3: L. Pickersgill, 4: N. Brook, 5: S. Fisher, 6: S. Aylward, 7: L. Hunter, Str: C. Goodward, Cox: L. Blackwood

7th Brisbane State High School - Bow: Z. Adia, 2: I. Greig, 3: V. Starling, 4: N. Nanayakkara, 5: G. Murugadas, 6: E. Johnson, 7: E. Rich, Str: C. Diaconescu, Cox: C. Fitzsimmons, Coach/s: S. Barlett & G. To

Open Third Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 8:15.46

Margins:

+ 7.69s (1-2)

+ 3.84s (2-3)

+ 26.56s (3-4)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: I. Stewart, 2: P. Murray, 3: A. Shearer-Smith, 4: E. Rice, 5: J. McPhee, 6: M. Owen, 7: S. Henebery, Str: P. Russell, Cox: G. Winter

2nd St. Hilda's School - Bow: P. Henning, 2: P. Macmillan, 3: A. Cole, 4: S. Jackson, 5: G. Montgomery, 6: T. Radford, 7: G. Reeves, Str: G. Wilkins, Cox: L. Klisch, Coach/s: J. Turner

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. Munro, 2: I. Peters, 3: M. Raffel, 4: L. Elliott, 5: T. Boden, 6: K. Van Nispen, 7: I. Stephens, Str: L. Graham, Cox: E. Page, Coach/s: L. Tucker & M. Stafford

4th All Hallows' School - Bow: P. Buchan, 2: S. Hrstich, 3: G. Schmidt, 4: O. Perri, 5: A. Golds, 6: L. Stiles, 7: M. Manahan, Str: E. Warriner, Cox: L. Verna

INV -  St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: S. Buys, 2: Z. Janosi, 3: O. Dollar, 4: G. Ramsay, 5: K. Higgins, 6: T. Paino, 7: L. Damman, Str: A. Earnshaw, Cox: K. Bloomfield

Open Senior Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:36.81

Margins:

+ 18.75s (1-2)

+ 17.15s (2-3)

+ 3.10s (3-4)

+ 10.75s (4-5)

1st Stuartholme School - Bow: S. Chambers, 2: S. Brady, 3: L. Sullivan, Str: L. Barnfield, Cox: C. Keogh, Coach/s: N. Marden

2nd St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: R. Deakin, 2: J. McGuire, 3: S. Peterson, Str: I. Mitchell, Cox: Y. Linjawi

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Warner, 2: E. Harris, 3: M. Donger, Str: J. Jenkins, Cox: A. Antelme

4th Somerville House - Bow: M. Scott, 2: E. Webber, 3: V. MacDonald, Str: S. Neal, Cox: E. Carrigan, Coach/s: A. Rooney

5th All Hallows' School - Bow: F. Furlan, 2: M. Dawson, 3: S. Porter, Str: A. Coop, Cox: M. Moses

INV - St. Hilda's School - Bow: H. Mackay-Payne, 2: K. Wise, 3: S. Lawson, Str: E. Knoesen, Cox: K. Mackay-Payne,  Coach/s: I. Mibus

Year 12 Single Scull

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 3:55.75

Margins:

+ 0.69s (1-2)

+ 0.84s (2-3)

+ 6.84s (3-4)

+ 4.10s (4-5)

+ 1.15s (5-6)

+ 5.81s (6-7)

+ 4.47s (7-8)

+ 1.45s (8-9)

+ 13.28s (9-10)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - S. Wightman

2nd All Hallows' School - M. Thomas, Coach: A. Radero

3rd St. Peter's Lutheran College - E. Harp

4th Stuartholme School - G. Weston, Coach: R. Paterson

5th Brisbane Girls' Grammar School - E. Hill, Coach: B. Heseltine

6th Somerville House - I. Walker, Coach: P. Zahnleiter

7th Brisbane State High School - W. Hao, Coach: J. Risby-Jones

8th St. Hilda's School - E. Knoesen, Coach: A. Cook

9th Lourdes Hill College - S. Cohen, Coach: J. Armitage

10th St. Aidan's Anglican Girls' School - E. Vause

Year 11 Single Scull

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 3:58.37

Margins:

+ 4.67s (1-2)

+ 0.84s (2-3)

+ 7.54s (3-4)

+ 2.72s (4-5)

+ 0.40s (5-6)

+ 7.11s (6-7)

+ 6.44s (7-8)

+ 13.62s (8-9)

+ 7.98s (9-10)

1st St. Peter's Lutheran College - G. Graham

2nd Brisbane State High School - S. Malcolm, Coach: J. Risby-Jones

3rd Lourdes Hill College - E. Graham, Coach: J. Armitage

4th All Hallows' School - L. Hales, Coach: A. Radero

5th Somerville House - M. Bishop, Coach: P. Zahnleiter

6th St. Aidan's Anglican Girls' School - M. Hughes

7th Stuartholme School - I. Allen, Coach: R. Paterson 

8th Brisbane Girls' Grammar School - J. Somerville, Coach: B. Heseltine

9th St. Hilda's School - E. MacTaggart

10th St. Margaret's Anglican Girls' School - L. Hudson 

Year 10 First Quad

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:22.88

Margins:

+ 8.09s (1-2)

+ 4.25s (2-3)

+ 2.60s (3-4)

+ 7.81s (4-5)

+ 1.44s (5-6)

+ 4.56s (6-7)

+ 1.19s (7-8)

+ 3.68s (8-9)

+ 43.47s (9-10)

1st Somerville House - Bow: A. Bistrup, 2: M. Milne, 3: L. Slatter, Str: M. Wauchope, Cox: C. Carins, Coach/s: R. Jones

2nd St. Hilda's School - Bow: L. Corish, 2: G. Champion, 3: C. Bender, Str: A. Montgomery, Cox: M. Free, Coach/s: I. Hawley

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: H. Hammer, 2: G.Petersen, 3: E. Valery, Str: C. Chambers, Cox: I. Bamber

4th St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: K. Miles, 2: A. O’Toole, 3: J. Rice, Str: G. Sypher, Cox: J. Cooke

5th St. Peter's Lutheran College - Bow: B. Duval, 2: N. Searls, 3: R. Matthews, Str: B. Dennis, Cox: O. Axelsen

6th Lourdes Hill College - Bow: M. Willcox, 2: P. Reid, 3: C. Reynolds, Str: B. Harvest, Cox: S. Jones, Coach/s: L. Wills 

7th Brisbane State High School - Bow: Z. Waldron, 2: I. Todd, 3: S. Smyth, Str: C. Masterton, Cox: S. Haber

8th All Hallows' School - Bow: A. Belloso-James, 2: J. Golds, 3: C. Casey, Str: T. Sully, Cox: H. Curtis

9th Stuartholme School - Bow: C. Sharp, 2: G. Sharp, 3: G. Kelley, Str: H. Moore, Cox: G. Bentley, Coach/s: O. Mendonca

10th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: S. Vidovich, 2: I. Todd, 3: S. Smyth, Str: C. Masterton, Cox: S. Haber

Year 10 Second Quad

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:21.32

Margins:

+ 7.69s (1-2)

+ 2.15s (2-3)

+ 9.07s (3-4)

+ 2.12s (4-5)

+ 3.75s (5-6)

+ 1.75s (6-7)

+ 6.31s (7-8)

+ 12.47s (8-9)

+ 1:02.97s (9-10)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: C. Peat, 2: M. Brown, 3: I. Mellor, Str: T. Wake, Cox: L. Owen

2nd St. Hilda's School - Bow: M. Alexander, 2: E. Holz, 3: A. Salmon, Str: M. Wright, Cox: Z. Iland, Coach/s: S. Beech

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. Ridoutt, 2: E. Forbes, 3: M. Hogarth Howes, Str: C. Parker, Cox: E. Brentnall, Coach/s: C. Hinwood

4th St. Peter's Lutheran College - Bow: A. Hargreaves, 2: L. Kelley, 3: L. Fry, Str: K. Miles, Cox: M. Brook

5th Stuartholme School - Bow: S. Nielsen, 2: B. Dillon, 3: L. McIntosh, Str: B. Stock, Cox: J. Ireland, Coach/s: L. Meacle

6th Lourdes Hill College - Bow: R. Westerman, 2: M. Pullos, 3: C. Garner, Str: A. Hawthorn, Cox: J. Dransfield, Coach/s: L. Wills 

7th All Hallows' School - Bow: S. Dennell, 2: A. McInally, 3: A. Anderson, Str: S. Hislop, Cox: B. Oberthur

8th Somerville House - Bow: E. Anderson, 2: E. Roberts, 3: K. Bradford, Str: I. Wheeler, Cox: C. Scott, Coach/s: M. Salisbury

9th Brisbane State High School - Bow: C. Carter, 2: J. McKenzie, 3: A. McCarron, Str: M. Cook, Cox: Y. Lamuri, Coach/s: B. Birchall

10th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: A. Olford, 2: A. Gjorgioski, 3: T. DeBoer, Str: G. Feros, Cox: S. Clayton

Year 10 Third Quad

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:39.97

Margins:

+ 4.06s (1-2)

+ 12.22s (2-3)

+ 4.60s (3-4)

+ 13.34s (4-5)

+ 30.16s (5-6)

1st St. Hilda's School- Bow: C. Baker, 2: B. Buckley, 3: C. Cummings, Str: S. Sendall, Cox: E. Strangman, Coach/s: N. Graham

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: R. Peacock, 2: J. Jagers, 3: I. Harte, Str: S. Le, Cox: B. Milnes

3rd Stuartholme School - Bow: A. Martin, 2: E. Betts, 3: G. Atkins, Str: G. Armitage, Cox: L. Adams, Coach/s: G. Townsend

4th All Hallows' School - Bow: Z. Watter, 2: Z. Quinn, 3: P. White, Str: L. Dalton, Cox: T. Cusack

5th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: H. Marks, 2: A. Hundloe, 3: M. Seipel-Hong, Str: L. Cavallin, Cox: M. Philpot, Coach/s: B. Pincus & C. McCracken

6th Lourdes Hill College - Bow: L. Blaby, 2: E. Parkinson, 3: E. Craddock, Str: I. Hudson, Cox: A. Caton, Coach/s: L. Wills 

Year 10 Fourth Quad

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:40.16

Margins:

+ 19.82s (1-2)

+ 7.03s (2-3)

+ 5.19s (3-4)

+ 6.65s (4-5)

1st St. Hilda's School - Bow: L. Richards, 2: C. Monie, 3: M. Mactaggart, Str: S. Welsh, Cox: C. Lao, Coach/s: J. Barwick

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: U. Ngini, 2: M. Slack, 3: M. Litfin, Str: S. Cunningham, Cox: S. Gon alves

3rd All Hallows' School - Bow: E. Green, 2: B. Carrigan, 3: E. Jobbins, Str: L. Duffy, Cox: A. Dang

4th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: C. Battaglia, 2: R. Sinnamon-Fisher, 3: F. Smith, Str: A. Schulz, Cox: M. Abu Shamaleh, Coach/s: B. Walsh & S. Parry

5th Stuartholme School - Bow: G. Brown, 2: L. Roberts, 3: M. Dell’Annunziata, Str: E. Skipper, Cox: I. Hardman, Coach/s: E. Lafferty

INV - All Hallows' School - Bow: A. Dyer, 2: C. Ree, 3: M. Costello, Str: N. Hannigan, Cox: A. Dang

Year 10 Single Scull

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:40.37

Margins:

+ 2.13s (1-2)

+ 0.28s (2-3)

+ 8.03s (3-4)

+ 0.62s (4-5)

+ 3.38s (5-6)

+ 2.06s (6-7)

+ 7.97s (7-8)

+ 2.81s (8-9)

+ 9.53s (9-10)

1st Somerville House - M. Milne, Coach: R. Jones

2nd St. Hilda's School - C. Bender, Coach: I. Hawley

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - G. Montague

4th All Hallows' School - A. Belloso-Jaimes

5th Stuartholme School - G. Kelley, Coach: O. Mendonca

6th St. Aidan’s Anglican Girls’ School - C. Masterton

7th St. Peter's Lutheran College - R. Matthews 

8th Brisbane State High School - Z. Waldron, Coach/s: B. Birchall

9th Brisbane Girls' Grammar School - E. Valery

10th Lourdes Hill College - M. Pullos, Coach: L. Wills 

Year 9 First Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 3:46.94

Margins:

+ 1.62s (1-2)

+ 2.69s (2-3)

+ 3.28s (3-4)

+ 0.59s (4-5)

+ 5.03s (5-6)

+ 10.75s (6-7)

+ 4.13s (7-8)

+ 8.03s (8-9)

+ 1.91s (9-10)

1st Stuartholme School - Bow: E. Hill, 2: E. Hosking, 3: M. Coventry, Str: L. Hedberg, Cox: B. Tait, Coach/s: E. Tucker & L. Hope 

2nd All Hallows' School - Bow: A. Dahlheimer, 2: Z. Shaw, 3: G. Valentine, Str: N. Murphy, Cox: P. Kirk

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: O. Richardson, 2: H. Davis, 3: A. Mulholland, Str: L. Dunning, Cox: A. Jerdan

4th St. Peter's Lutheran College - Bow: Y. Mexted, 2: J. MacOwan, 3: L. Kenny, Str: M. Burley, Cox: A. Colton

5th Somerville House - Bow: R. Reilly, 2: F. Bishop, 3: J. Gunn, Str: A. Inwood, Cox: C. Ringuet, Coach/s: A. Jones

6th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: A. Thomas, 2: C. Zentveld, 3: S. Crane, Str: G. Mackay, Cox: S. Bennett, Coach/s: H. Robinson 

7th Lourdes Hill College - Bow: M. Pauli, 2: G. Brown, 3: J. Gerber, Str: G. Adams, Cox: K. White, Coach/s: C. Jenkins

8th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: C. Worthington, 2: B. Barton, 3: S. Preston, Str: A. Atkinson, Cox: S. Haber

9th Brisbane State High School - Bow: R. Sonter, 2: L. Chandler, 3: R. Rix, Str: M. Ko, Cox: A. Chellew-Halford, Coach/s: H. Norris

10th St. Hilda's School - Bow: P. Holtsbaum, 2: A. Boots, 3: L. Theaker, Str: E. Pinkerton, Cox: K. Carrigan, Coach/s: A. Cook

Year 9 Second Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:01.75

Margins:

+ 3.60s (1-2)

+ 0.62s (2-3)

+ 2.59s (3-4)

+ 0.57s (4-5)

+ 1.47s (5-6)

+ 13.75s (6-7)

+ 18.12s (7-8)

+ 14.91s (8-9)

+ 27.93s (9-10)

1st St. Hilda's School - Bow: A. Long, 2: J. Kowalczuk, 3: H. Bertwistle, Str: E. Ramsay, Cox: Z. Iland

2nd St. Peter's Lutheran College - Bow: M. Church, 2: T. Rayner, 3: N. Macdonald, Str: L. A-Izzeddin, Cox: A. Colton

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Thompson, 2: E. Fahy, 3: A. Gladman, Str: S. Clifford, Cox: S. Manly

4th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. Parker, 2: I. Scheimer, 3: G. Grant, Str: C. Kennedy, Cox: A. Dodd, Coach/s: C. Davies

5th Stuartholme School - Bow: G. Moffatt, 2: C. Moore, 3: E. Betts, Str: A. Marriott, Cox: A. Davies, Coach/s: G. Gaston & J. Hardman

6th All Hallows' School - Bow: C. Craig, 2: T. Koscarsky, 3: E. Stone, Str: W. Battersby, Cox: M. Ingham-Myers

7th Somerville House - Bow: E. McCarthy, 2: Z. Jiang, 3: S. Weeks, Str: A. Bradford, Cox: B. Fryer, Coach/s: E. Mardle

8th Lourdes Hill College - Bow: S. Staal, 2: H. Morgan, 3: M. MacDonald, Str: O. Brandon, Cox: R. Rizk, Coach/s: M. Thong

9th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: D. Lampe, 2: H. Baillie, 3: L. Donnelly, Str: I. Williams, Cox: S. Clayton

10th Brisbane State High School - Bow: R. Nawagamuwa, 2: T. Balasuriya, 3: A. Wolrath, Str: K. Stubbs, Cox: A. Putellu, Coach/s: J. Tannahill

Year 9 Third Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:14.07

Margins:

+ 0.78s (1-2)

+ 4.22s (2-3)

+ 0.85s (3-4)

+ 9.75s (4-5)

+ 2.93s (5-6)

+ 5.72s (6-7)

+ 19.13s (7-8)

+ 58.34s (8-9)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Baxby, 2: B. Burton, 3: C. Jackson, Str: G. Marchant, Cox: E. Douglas

2nd Somerville House - Bow: C. Bowtell, 2: G. Blok, 3: E. Crosbie, Str: J. Jones, Cox: T. Knox, Coach/s: M. Feltham

3rd All Hallows' School - Bow: A. Grambower, 2: H. Dollar, 3: A. Dillon, Str: B. Land, Cox: H. Alford

4th Stuartholme School - Bow: K. Williams, 2: C. Kehoe-Biggs, 3: J. Hiskins, Str: E. Moley, Cox: C. Woodard, Coach/s: B. Townsend & K. Viljoen

5th St. Peter's Lutheran College - Bow: M. Pearson, 2: L. Ford, 3: A. Burton, Str: Z.Wood, Cox: R. Feldman

6th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: M. Spencer, 2: G. Agnew, 3: E. Roe, Str: C. Shaw, Cox: A. Chang, Coach/s: S. Funnell

7th St. Hilda's School - Bow: S. Kennedy, 2: P. Fielding, 3: A. Webster, Str: Z. Maher, Cox: A. Fowles, Coach/s: A. Connally

8th Lourdes Hill College - Bow: L. Grehan, 2: A. Bretherton, 3: P. McQuillan, Str: C. Garner, Cox: S. Slennett-Roberts, Coach/s: Z. Burgess

9th Brisbane State High School - Bow: V. Babkov, 2: A. Bellur, 3: I. Raulini, Str: Y. Yin, Cox: A. Khatree

Year 9 Fourth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:10.27

Margins:

+ 2.75s (1-2)

+ 8.90s (2-3)

+ 2.03s (3-4)

+ 6.54s (4-5)

+ 7.90s (5-6)

+ 49.69s (6-7)

1st St. Hilda's School - Bow: A. Wright, 2: I. Mitchell, 3: P. Mitchell, Str: S. Goodman, Cox: M. Norman, Coach/s: M. Potts

2nd Somerville House - Bow: E. Beaumont, 2: A. Curran, 3: M. Brkic, Str: S. Witherow, Cox: M. Dalton, Coach/s: P. Howe

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Lincoln, 2: B. Higgins, 3: C. Jones, Str: L. Wilson, Cox: G. Antelme

4th Stuartholme School - Bow: E. Wachtel, 2: G. White, 3: C. McCormack, Str: E. King, Cox: J. Donelan, Coach/s: C. Xing

5th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. O’Toole, 2: C. Holmes, 3: S. Dwyer, Str: J. Burgess, Cox: G. McIver, Coach/s: L. Barnwell

6th All Hallows' School - Bow: ,K. Liddle 2: E. Davies, 3: S. Hanton, Str: L. Williams, Cox: A. Hefferan

7th St. Peter's Lutheran College - Bow: A. Aaron, 2: J. Bull, 3: J. Bentley, Str: L. Herrod, Cox: M. Tonkes

Year 9 Fifth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:35.16

Margins:

+ 1.84s (1-2)

+ 1.69s (2-3)

+ 5.50s (3-4)

+ 11.69s (4-5)

+ 4.56s (5-6)

1st St. Hilda's School - Bow: K. Welsh, 2: S. Park, 3: L. McDonald, Str: K. Trevor-Jones, Cox: Z. Hill, Coach/s: Z. Campbell

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Gladman, 2: T. Wang, 3: O. Feltham, Str: L. Coleman, Cox: G. Adam

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: S. Howden, 2: I. Byrne, 3: P. Noble, Str: R. George, Cox: M. Philpot, Coach/s: M. Kerr & C. Paice

4th St. Peter's Lutheran College - Bow: J. Fernandes Nicacio, 2: A. Merolla, 3: E. Udd, Str: G. Dwyer, Cox: I. Ross-Ardila

5th Somerville House - Bow: O. Chappell, 2: E. Putt, 3: A. Boyle, Str: H. Bilinksi, Cox: G. Kim, Coach/s: N. Stump

6th All Hallows' School - Bow: I. Bennetts, 2: E. Bickle, 3: E. Thallon, Str: T. Stephanos, Cox: A. Pope

Year 9 Sixth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:26.65

Margins:

+ 0.12s (1-2)

+ 6.06s (2-3)

+ 13.66s (3-4)

1st St. Hilda's School - Bow: H. Dewhurst, 2: S. Hateley, 3: A. Hwang, Str: J. Hudson, Cox: B. Gates, Coach/s: E. Shields

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Chong, 2: Z. Fraser, 3: G. Price, Str: M. Krook, Cox: L. Smith

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: S. Virk, 2: E. Patel, 3: C. Agnew, Str: W. Prudence, Cox: E. Brentnall, Coach/s: W. Gillard

4th All Hallows' School - Bow: M. Donovan, 2: L. Barrett, 3: M. Costello, Str: C. Dean, Cox: M. O’Regan

Year 9 Seventh Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:35.00

Margins:

+ 28.97s (1-2)

+ 21.15s (2-3)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Briggs, 2: S. Nielsen, 3: M. Krook, Str: A. Jenkins, Cox: R. Moses

2nd St. Hilda's School - Bow: E. Warn, 2: K. Carrigan, 3: L. Moloney, Str: E. Savala, Cox: P. Campbell, Coach/s: J. Mibus

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: L. Timmins, 2: O. Staib, 3: R. Hess, Str: A. Gerbino, Cox: E. Garton, Coach/s: L. Scoglio

Year 9 Eighth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:42.65

Margins:

+ 0.90s (1-2)

+ 1.97s (2-3)

+ 9.59s (3-4)

+ 16.54s (4-5)

+ 9.56s (5-6)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School (11th Crew) - Bow: A. Barber, 2: S. Hatcher, 3: A. Hadwen, Str: A. Kidd, Cox: M. Fraser

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School (9th Crew) - Bow: A. Ciancio, 2: E. Round, 3: M. Delardes, Str: A. Walker, Cox: A. Shaw

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School (10th Crew) - Bow: T. Ashley, 2: A. Grant-Taylor, 3: K. Behrend, Str: G. Turnball, Cox: S. Cater

4th St. Margaret's Anglican Girls' School (8th Crew) - Bow: A. Moffatt, 2: P. Thomas, 3: A. Hadwen, Str: S. Hatcher, Cox: M. Fletcher

5th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. Wells, 2: Y. Dias, 3: R. Galligan, Str: G. Garry, Cox: I. Bamber, Coach/s: W. Agnew

6th St. Hilda's School - Bow: J. Henning, 2: S. Waller, 3: M. Hallinan, Str: S. Cameron, Cox: I. Weitemeyer, Coach/s: E. Shields

Year 9 Single Scull

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:08.01

Margins:

+ 2.22s (1-2)

+ 7.78s (2-3)

+ 4.88s (3-4)

+ 7.71s (4-5)

+ 1.19s (5-6)

+ 2.41s (6-7)

+ 4.84s (7-8)

+ 7.41s (8-9)

+ 6.50s (9-10)

1st Stuartholme School - E. Hosking, Coaches: E. Tucker & L. Hope

2nd All Hallows' School - N. Murphy

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - G. Turnbull

4th St. Peter's Lutheran College - J. MacOwan

5th Somerville House - R. Reilly, Coach: A. Jones 

6th St. Hilda's School - A. Long, Coach: A. Cook

7th Brisbane Girls' Grammar School - A. Thomas

8th Lourdes Hill College - M. Pauli, Coach: C. Jenkins

9th St. Aidan's Anglican Girls' School - A. Atkinson

10th Brisbane State High School - R. Rix, Coach: H. Norris

Year 8 First Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 3:56.73

Margins:

+ 5.21s (1-2)

+ 2.69s (2-3)

+ 5.13s (3-4)

+ 3.25s (4-5)

+ 0.28s (5-6)

+ 3.97s (6-7)

+ 4.47s (7-8)

+ 5.37s (8-9)

+ 2.59s (9-10)

1st Brisbane Girls' Grammar School - Bow: P. Hatzipetrou, 2: H. Clark, 3: J. Hilditch, Str: A. McLeod, Cox: B. Porter, Coach/s: J. Nicholls

2nd Somerville House - Bow: A. Scott-Newman, 2: M. McIntyre, 3: D. Osadchuk, Str: S. Bromell, Cox: I. Quarterman, Coach/s: P. Jell & H. Barrett

3rd All Hallows' School - Bow: J. Wilkinson, 2: G. Ryan, 3: C. Munn, Str: D. Watt, Cox: E. Stafford

4th St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: K. Sanday, 2: Z. Rossiter, 3: E. Welsh, Str: M. Pugh, Cox: K. Shepherd

5th Stuartholme School - Bow: B. Lyons, 2: L. Gillies, 3: D. Venamore, Str: O. Totten, Cox: M. Betts, Coach/s: J. Melvin & R. Heagney

6th St. Hilda's School - Bow: L. Jolly, 2: G. Lea’aetoa, 3: S. Smith, Str: S. Hirabe, Cox: S. Prendergast-Burtenshaw, Coach/s: E. Shields

7th Brisbane State High School - Bow: E. Campbell, 2: E. Slater, 3: S. Josipovic, Str: O. Grant, Cox: M. Howard, Coach/s: C. Stephenson

8th Lourdes Hill College - Bow: E. Lee, 2: S. Rakich, 3: L. McKee, Str: S. Jones, Cox: B. Trembath, Coach/s: D. Bellamy

9th St. Peter's Lutheran College - Bow: P. Yarski, 2: O. Killen, 3: S. Owen, Str: E. Atkinson, Cox: A. Waller

10th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: E. Bougoure, 2: B. White, 3: S. Cooper, Str: M. Clarke, Cox: I. Mathers

Year 8 Second Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:14.66

Margins:

+ 2.32s (1-2)

+ 3.21s (2-3)

+ 2.25s (3-4)

+ 11.13s (4-5)

+ 2.19s (5-6)

+ 3.72s (6-7)

+ 3.78s (7-8)

+ 16.00s (8-9)

+ 19.15s (9-10)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Hunt, 2: M. Charlton, 3: P. Madders, Str: G. Webb, Cox: P. Woods

2nd Stuartholme School - Bow: B. Hewett, 2: P. Van Gelder, 3: G. Hyne, Str: L. Haddad, Cox: K. Paterson, Coach/s: S. Murchie

3rd All Hallows' School - Bow: M. Wadley, 2: P. Cannon, 3: N. Kennedy, Str: E. Samut, Cox: S. Wright

4th Somerville House - Bow: L. Raspotnik, 2: Z. Albion, 3: L. Collins, Str: S. Vertullo, Cox: L. Ringuet, Coach/s: P. Jell & H. Barrett

5th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: C. Ward, 2: L. Coleman, 3: M. Agnew, Str: A. Martyn-Jones, Cox: S. Brown, Coach/s: E. Young & H. Windelborn

6th Lourdes Hill College - Bow: M. Thong, 2: C. Becker, 3: L. O’Farrell, Str: L. Ullah, Cox: G. Gaffney, Coach/s: K. Firmin

7th St. Peter's Lutheran College - Bow: S. Brouwer, 2: A. Heelan, 3: M. Markovich-Horne, Str: A. Fischer, Cox: E. Tan

8th Brisbane State High School - Bow: P. Costa, 2: L. Huwiler, 3: K. Heyen, Str: S. Reynolds, Cox: E. Comino, Coach/s: M. Norman

9th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: A. Hefner, 2: L. Koundakjian, 3: A. Jones, Str: E. Dart, Cox: A. Daley

10th St. Hilda's School - Bow: G. Smith, 2: M. Holsheimer, 3: E. Mahon, Str: J. Fill, Cox: C. Lovell, Coach/s: E. Halsall

Year 8 Third Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:11.75

Margins:

+ 2.47s (1-2)

+ 2.50s (2-3)

+ 12.97s (3-4)

+ 1.75s (4-5)

+ 1.69s (5-6)

+ 4.95s (6-7)

+ 0.25s (7-8)

+ 2.16s (8-9)

+ 26.93s (9-10)

1st Stuartholme School - Bow: E. Mcphee, 2: G. Moffatt, 3: E. Tully, Str: M. Sullivan, Cox: C. Woodard, Coach/s: P. Robinson

2nd Somerville House - Bow: F. York, 2: N. Bramwell, 3: R. Johnson, Str: G. Coulson, Cox: M. Le, Coach/s: L. Robinson & E. Ginn

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: N. Slatter, 2: A. Flynn, 3: S. Franklin, Str: Z. Harcourt, Cox: R. East

4th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: E. Montague, 2: I. Scriven, 3: L Butler, Str: I. Robertson, Cox: A. Yu, Coach/s: C. Saggers

5th Brisbane State High School - Bow: S. Saunders, 2: L. Ascinar, 3: S. Brittain, Str: M. Hansen, Cox: I. Zuleta, Coach/s: S. Leung

6th All Hallows' School - Bow: C. Lu, 2: B. Hughes, 3: H. Daly, Str: A. Gallagher, Cox: A. Dang

7th St. Hilda's School - Bow: J. O’Connor, 2: A. Fing, 3: F. Stroebel, Str: N. Deshon, Cox: D. Ridley, Coach/s: J. Mibus

8th St. Peter's Lutheran College - Bow: M. Meurant, 2: A. Wood, 3: P. Pickersgill, Str: B. Kerr, Cox: C. Andrysiak

9th Lourdes Hill College - Bow: A. Staley, 2: E. Boyd, 3: K. Thurgate, Str: E. Wright, Cox: B. Ricketts, Coach/s: M. Dammers

10th St. Aidan's Anglican Girls' School - Bow: I. Cockington, 2: C. Herron, 3: A. Anand, Str: Z. Sivanesan, Cox: L. Carew

Year 8 Fourth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:10.23

Margins:

+ 6.91s (1-2)

+ 1.63s (2-3)

+ 3.31s (3-4)

+ 10.03s (4-5)

+ 0.28s (5-6)

+ 5.13s (6-7)

+ 3.98s (7-8)

+ 53.47s (8-9)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Campbell, 2: R. Peacock, 3: M. Briggs, Str: K. Steven, Cox: E. Nagl

2nd Stuartholme School - Bow: O. Hiscock, 2: I. Robinson, 3: M. Harvey, Str: E. Peberdy, Cox: E. Reed, Coach/s: B. Vause

3rd Brisbane Girls' Grammar School - Bow: L. von Hoyer-Davies, 2: Z. Robertson, 3: G. Vaughan, Str: S. Collins, Cox: G. McIver, Coach/s: C. Ashby

4th Somerville House - Bow: C. Bugg, 2: M. Beatty, 3: A. Roy, Str: K. McLaughlin, Cox: B. O’Hehir, Coach/s: J. Searle & H. Danielson

5th St. Hilda's School - Bow: A. Alexander, 2: L. Michael, 3: E. Salmon, Str: H. Sweetland, Cox: G. Kruger, Coach/s: I. Mibus

6th St. Peter's Lutheran College - Bow: O. Lambie, 2: A. Dhuldhoya, 3: S. Hall, Str: R. Kelley, Cox: T. Kazingizi

7th All Hallows' School - Bow: S. Lee, 2: L. Strachan, 3: G. Gallagher, Str: M. Sutherland, Cox: M. Hrstich

8th Lourdes Hill College - Bow: B. Cooke, 2: J. Drapes, 3: A. Watts, Str: C. Eccleston, Cox: A. Dransfield, Coach/s: M. Dammers

9th Brisbane State High School - Bow: P. Douglas, 2: E. Greenwood, 3: A. Vella, Str: T. Yahyaei, Cox: L. Martin, Coach/s: L. Roelfes

Year 8 Fifth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:18.73

Margins:

+ 4.59s (1-2)

+ 1.72s (2-3)

+ 3.50s (3-4)

+ 5.83s (4-5)

+ 0.40s (5-6)

+ 3.22s (6-7)

+ 11.75s (7-8)

+ 1:13.28s (8-9)

1st Somerville House - Bow: L. Lerner, 2: Z. Baker, 3: Z. Grootemaat, Str: L. Raspotnik, Cox: M. Hare, Coach/s: I. Drewe & E. Ready

2nd St. Hilda's School - Bow: M. Crockett, 2: S. Ezair, 3: I. Hallinan, Str: A. Fox, Cox: P. Butler, Coach/s: I. Mibus

3rd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: M. Quirk, 2: C. Packer, 3: I. Gordon, Str: H. Leary, Cox: P. Smith

4th St. Peter's Lutheran College - Bow: S. MacTaggart, 2: Z. Summerville, 3: E. Dart, Str: J. Roper, Cox: I. Mackintosh

5th Lourdes Hill College - Bow: Z. Francis, 2: P. Roberts, 3: S. Press, Str: C. Harvest, Cox: T. Kosnik, Coach/s: E. Hocking

6th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: V. Shaw, 2: E. Sayer, 3: C. Carlyle, Str: I. Vu, Cox: R. Robinson, Coach/s: B. Cathcart

7th Stuartholme School - Bow: D. Plawecki, 2: K. McGill, 3: E. Rosanowski, Str: P. Robinson, Cox: E. Gibson, Coach/s: C. Betts

8th All Hallows' School - Bow: I. Robinson, 2: I. Mishalski, 3: E. Morton, Str: L. Krinkle, Cox: R. Coop

9th Brisbane State High School - Bow: W. Wong, 2: E. Reid, 3: S. Pattison, Str: M. O’Kane, Cox: E. Okpokam, Coach/s: L. Roelfes

Year 8 Sixth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:17.11

Margins:

+ 16.78s (1-2)

+ 3.32s (2-3)

+ 3.90s (3-4)

+ 6.13s (4-5)

+ 11.31s (5-6)

+ 2:10.94s (6-7)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: G. Lillicrap, 2: M. Jamieson, 3: I. Rasheed, Str: C. Swarbrick, Cox: C. Reilly

2nd Somerville House - Bow: D. Brown, 2: E. Lennard, 3: C. Won, Str: F. Murphy, Cox: I. Dethridge, Coach/s: E. White & M. Webber

3rd All Hallows' School - Bow: A. Hubbard, 2: A. Collins, 3: K. Lewis, Str: A. Ross, Cox: E. Fairbanks

4th St. Hilda's School - Bow: G. Park, 2: M. Hookey, 3: A. Reilly, Str: E. Leinster, Cox: P. Campbell, Coach/s: C. Buttner

5th Stuartholme School - Bow: C. Bennett, 2: A. Stevens, 3: G. Goey, Str: S. Hopkins, Cox: C. Lynch, Coach/s: H. Doe

6th Lourdes Hill College - Bow: B. Kelly, 2: A. Davidson, 3: A. Meier, Str: S. Wilde, Cox: L. Kennedy, Coach/s: D. Bellamy

7th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: M. Warner, 2: L. Kruger, 3: M. Kiran, Str: E. Smith, Cox: S. Basnayake, Coach/s: L. Thew

Year 8 Seventh Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:23.12

Margins:

+ 2.90s (1-2)

+ 19.30s (2-3)

+ 24.15s (3-4)

1st Somerville House - Bow: A. Walker, 2: E. Papas, 3: O. Wintraaken, Str: C. Tran, Cox: L. Young, Coach/s: A. Underhill & M. Drummond

2nd St. Margaret's Anglican Girls' School - Bow: A. Kerle, 2: N. Slack, 3: I. Gill, Str: C. Pitt, Cox: M. Fraser

3rd All Hallows' School - Bow: J. Smith, 2: S. Rabbitt, 3: G. Gascoigne, Str: M. Bird, Cox: M. Adhikari

4th Brisbane Girls' Grammar School - Bow: M. Moore, 2: E. Isai, 3: A. Swale, Str: C. Dunn, Cox: E. Poulsen, Coach/s: L. Cribb

Year 8 Eighth Quad

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:29.87

Margins:

+ 5.66s (1-2)

+ 7.16s (2-3)

+ 1:31.05s (3-4)

1st St. Margaret's Anglican Girls' School (8th Crew) - Bow: E. Walley, 2: A. Whistler, 3: M. Breslin, Str: E. Buys, Cox: P. Kibble

2nd Somerville House (8th Crew) - Bow: S. Winson, 2: C. Rhodes, 3: F. Childs, Str: A. Bishop, Cox: C. Loney, Coach/s: A. Pappas & H. Danielson

3rd Brisbane Girls' Grammar School (8th Crew) - Bow: S. Campbell, 2: S. Sundar, 3: T. Hogarth-Howes, Str: L. Warburton, Cox: S. Bennett, Coach/s: L. Thew

4th All Hallows' School (8th Crew)- Bow: S. Isherwood, 2: H. Dornan, 3: H. Lawson, Str: M. Curtain, Cox: M. Sousalis

INV - Brisbane Girls' Grammar School (9th Crew) - Bow: L. Burgess, 2: S. Wright, 3: I. Feltham, Str: C. Agnew, Cox: A. Dodd, Coach/s: L. Cribb

INV - St. Margaret's Anglican Girls' School (9th Crew) - Bow: P. Tydd, 2: A. Shaw, 3: S. Cater, Str: S. Hunter, Cox: A. Chen

Year 8 Single Scull

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:45.53

Margins:

+ 2.56s (1-2)

+ 6.28s (2-3)

+ 5.88s (3-4)

+ 7.69s (4-5)

+ 2.25s (5-6)

+ 3.53s (6-7)

+ 20.65s (7-8)

+ 0.50s (8-9)

+ 17.57s (9-10)

1st Brisbane State High School - E. Campbell, Coach: C. Stephenson

2nd All Hallows' School - D. Watt

3rd Somerville House - S. Bromell, Coaches: P. Jell & H. Barrett

4th St. Peter's Lutheran College - P. Yarski

5th St. Hilda's School - G. Lea’aetoa, Coach: E. Shields

6th St. Margaret's Anglican Girls' School - E. Welsh

7th Stuartholme School - P. Van Gelder, Coach: S. Murchie

8th Lourdes Hill College - S. Jones, Coach: I. van Dyke

9th St. Aidan's Anglican Girls' School - S. Cooper

10th Brisbane Girls' Grammar School - C. Ward 

Sources

2021 BSRA Head of the River Official Draw https://rowingmanager.com/regattas/5251/draw

2021 BSRA Head of the River Official Results https://rowingmanager.com/regattas/5251/results

< previous 2020

> next 2022

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management