2014 National Rowing Championships–
Schoolboy Coxed Four
Final B
06:43.06
06:50.45
06:52.89
06:56.86
07:02.19
07:02.95
07:04.38
07:09.88
Final A
06:40.45
06:42.10
06:44.02
06:46.69
06:48.62
06:50.84
06:56.45
06:58.71
Final B
1st Ballarat Grammar - Bow: Nick Williams, 2: Jack Philip, 3: Jack Lawrence, Str: Geoffrey Creber, Cox: Thomas Leadbetter, Cch: Sam Pullin, Luke Pougnault
2nd Ballarat & Clarendon - Bow: Angus Coltman, 2: Liam Fitzpatrick, 3: Samuel Hayden, Str: James Simpson, Cox: Jaleesa MORRIS, Cch: Ian Peele
3rd Kinross Wolaroi - Bow: Hugh Alston, 2: Vaughn Higgins, 3: Joseph Burgess, Str: Joseph Hamblin, Cox: Greta Allen, Cch: Adam Harrison
4th Newington - Bow: Edward Treloar, 2: Hugh Bertinetti, 3: Charlie Mannix, Str: Fraser Leckie, Cox: Angus Chilton, Cch: Brian Richardson
5th St Ignatius (Riverview) - Bow: Sam De Angelis, 2: Jackson Scott, 3: Dermot Murray, Str: James Benson, Cox: Charles Debus, Cch: Daniel Noonan
6th Ballarat & Clarendon - Bow: Matthew Vadala, 2: Max Launder, 3: Robert Corden-McKinley, Str: Henry Woodward, Cox: Benjamin Dowling
7th Melbourne High - Bow: George Stuyt, 2: Sam Stewart, 3: Mahakaran Sandhu, Str: Samuel Hodgkinson, Cox: Douglas Kirkman, Cch: Nick Sanders
8th Caulfield Grammar - Bow: Trenton Breeze, 2: Will Perrott, 3: Harrison Davis, Str: William Smith, Cox: Georgia Simm, Cch: Andrew Kenneally, Julian Whitehead
Final A
1st Brighton Grammar - Bow: Jack Wheeler, 2: Will Simon, 3: Alexander Douglas, Str: Edward Tait, Cox: Hayden Edan, Cch: Richard Bartlett
2nd Kinross Wolaroi - Bow: Alexander Amos, 2: Zac Whitehead, 3: John Thompson, Str: Bailey Hilder, Cox: Sophia Cassimatis, Cch: Adam Harrison
3rd St Augustines - Bow: Jack Bray, 2: Zac Von Appen, 3: William Grisewood, Str: Sean Murphy, Cox: Finnigan Mitchell, Cch: Matthias Ungemach, Judith Ungemach
4th Christ Church Grammar - Bow: James McQuillan, 2: Michael McKenzie, 3: David Latham, Str: Jono Knight, Cox: Max Montanari, Cch: Simon Cox
5th Ballarat High - Bow: Nick Holding, 2: Jacob McMickan, 3: Geordie Lukich, Str: Patrick Hawkes, Cox: Milli Bilson, Cch: Glenn Kallio, James Warke
6th St Josephs Sydney - Bow: Eddy King, 2: Charles Hanigan, 3: Marcus Britt, Str: Matthew Curtin, Cox: George Davis, Cch: Kurtis Thomas, Peter Wawn
7th Shore - Bow: Liam Hunter, 2: Harry Tuit, 3: James Jackson, Str: Isaac Pockney, Cox: Tim Morrison, Cch: Garry Uebergang
8th Canberra Grammar - Bow: Daniel Smart, 2: Giles Widdicombe, 3: Thomas Willson, Str: Nicholas Champion de Crespigny, Cox: Joshua Fridgant, Cch: Jason Cain
See all results from the 2014 National Rowing Championships >>