2006 National Rowing Championships–
Under 23 Lightweight Women's Single Scull
Final E
11:25.71
11:28.66
11:59.45
12:04.40
12:19.74
12:33.98
Final D
10:54.38
11:01.58
11:19.06
11:30.87
11:40.83
Final C
10:25.76
10:29.12
10:38.72
10:43.92
10:46.98
10:53.65
Final B
10:08.92
10:10.84
10:13.87
10:17.79
10:25.53
10:26.49
Final A
09:56.55
10:01.16
10:03.93
10:12.43
10:15.42
10:15.82
Final E
1st Swan River Rowing Club - Victoria Robinson, Cch: Mike Quinn
2nd Murray Bridge Rowing Club - Lara Shean, Cch: Ron Mobbs
3rd University Of Queensland Boat Club - Marianne Bassingthwaighte, Cch: Robert McNeill
4th Noosa Yacht & Rowing Club - Stefanie Fernandez-Preiksa, Cch: Philip Morgan
5th Canberra Girls Grammar School - Kate Duncan, Cch: Dafydd Gwynn-Jones
6th Torrens Rowing Club - Deb Gent, Cch: Phil Blesing
Final D
1st University Of Queensland Boat Club - Laura Stephenson, Cch: Joe Rodrigues
2nd Commercial Rowing Club - Emma Herron, Cch: Benjamin Shaw
3rd Mercantile Rowing Club - Alison McAtamney, Cch: David Colvin
4th University Of Wa Rowing Club - Kate Sounness, Cch: David Milne
5th University Of Queensland Boat Club - Genevieve Bassingthwaighte, Cch: Robert McNeill
Scratched University Of Queensland Boat Cl - Jacque Benson, Cch: Cass Erbs
Final C
1st Brisbane & Gps Rowing Club - Kylie-Ann Duff, Cch: Peter Howard
2nd Melbourne University Boat Club - Elsie Madigan, Cch: Tim Dolphin
3rd Sydney University - Kylie Grant, Cch: Terry O'Hanlon
4th Mercantile Rowing Club - Dee Bosler, Cch: David Colvin
5th Toowong Rowing Club - Katie Quinn, Cch: Robert McNeill
6th University Of Wa Rowing Club - Erin Hookey, Cch: David Milne
Final B
1st Sydney University - Elsa Hietbrink, Cch: Terry O'Hanlon
2nd University Of Wa Rowing Club - Libby Alderman, Cch: Jason Lane
3rd New Norfolk Rowing Club - Jess Wade, Cch: Roger Drummond
4th Melbourne University Boat Club - Heidi Wilson, Cch: Tim Dolphin
5th Tamar Rowing Club - Carly Cottam, Cch: James Russell
6th Fremantle Rowing Club (WAIS) - Sian Brown, Cch: Jason Lane
Final A
1st Tamar Rowing Club (TIS) - Ingrid Fenger, Cch: Vicky Spencer
2nd Tamar Rowing Club (TIS) - Megan Hibbs, Cch: Vicky Spencer
3rd Melbourne University Boat Club - Alice McNamara, Cch: Tim Dolphin
4th Mosman Rowing Club - Jacqui Bain, Cch: Mark Beer, Nick Garratt
5th Torrens Rowing Club (SASI) - Maja Fiddler, Cch: Andrew Butler
6th Australian National University - Yasmin Burraston, Cch: Gordon Marcks
See all results from the 2006 National Rowing Championships >>