Skip navigation

Interstate Championships

Men's Sculling Championship

From 1926 scullers have competed for the President’s Cup

> next Summary of Men's Lightweight Four race results
< previous Summary of Men's Eight race results
<< Index of Detailed Results for each Year

Following the formation of the Australian Amateur Rowing Council in 1925, the first President Mr EC Watchorn, a trustee of the Geo. Adams Estate controlling Tattersall's Sweep Consultations, donated the President's Cup as the perpetual trophy for the annual Australian Interstate Single Sculling Championship.

First competed for in 1926 and won by the Late A A Baynes of Queensland, some famous Australian Olympians have been the holders of this trophy. The records of these, all representing NSW, are well known:

  • Henry (Bobby) Pearce, holder of the Cup on three occasions and Olympic Gold Medallist in 1928 and 1932,
  • His cousin C A (Cecil) Pearce four times holder,
  • Duncan Free six times holder and Olympic medallist in the quad scull, and
  • M T (Mervyn) Wood, holder on eight occasions and Olympic gold, silver and bronze medallist in 1948, 1952 and 1956 respectively.

Perhaps the most unlucky sculler was G Squires from Tasmania who was placed second on seven occasions, third on another and won the race in 1963.

President's Cup
President's Cup Trophy

 

Summary of Men's Sculling (President's Cup) Race Results

This summary shows only the results of the final and where known, the other scullers as they finished in the repechage.
DNF = Did not finish.  DISQ = Disqualified.  NTT = No time taken.

Year Venue/distance 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1868 Yarra River VIC A Nicholls VIC H Freeman NSW         NTT
1873 Yarra River VIC 2 miles P I Carter VIC L W Bell VIC W M Orr VIC       NTT
1892 Brisbane River QLD 2.75 miles M J Slack QLD W Lambert NSW W J Goulding NSW J B Johnston QLD DNF     19:36
1895 Brisbane River QLD 3 miles E Powell VIC W Lambert NSW M J Slack QLD       20:22
1896 Parramatta River NSW 3m 330yds M J Slack QLD J L Bannister NSW W McCormack NZL E Powell VIC     23.24
1897 Yarra River VIC 3m 100yds E Powell WA A Dennis QLD H Lindgren VIC       NTT
1898 Brisbane River QLD 2.75 miles A Dennis QLD M J Slack QLD         22:02
1899 Yarra River VIC 2.5 miles J J Daley NSW M J Slack QLD         18:41.5
1900 Brisbane River QLD 3 miles M J Slack QLD C Donald VIC         23:33
1901 Parramatta River NSW 3m 167yds J J Daley NSW M J Slack QLD J Lumsden QLD       19:22
1902 Port River SA 3m 726yds J J Daley NSW J J Fahey SA         21:12
1903 Yarra River VIC 2.5 miles T H Bourke TAS P C Ivens VIC J J Daley NSW H D Brash VIC     NTT
1904 Brisbane River QLD 3 miles T H Bourke TAS M J Slack QLD P C Ivens VIC       18:40.6
1905 Parramatta River NSW 3m 167yds T H Bourke TAS R Evans TAS P C Ivens VIC HJG Edwards WA DNF     20:33.75
1906 Swan River WA 3 miles P C Ivens VIC W Robinson TAS HJ Stephenson WA P J Walsh WA     21:35
1907 Port River SA 3 miles 726 yds P C Ivens VIC R Green NSW E Jack TAS J Hill WA     20:54.4
1908 Yarra River VIC 2.5 miles H D Brash VIC J R Towns NSW W M Callaghan QLD E Jack TAS DISQ     17:50.2
1909 Brisbane River QLD 2.5 miles J R Towns NSW F Cloverdale TAS A Dennis QLD A Richards VIC     16:02
1910 Derwent River TAS 2.5 miles C McVilly TAS P C Ivens VIC A Piddle NSW       16:19
1911 Parramatta River NSW 2.5 miles C McVilly TAS J R Towns NSW H E Stephens VIC       18:50
1912 Swan River WA 2.5 miles H Green NSW G E Rogers WA F Cloverdale TAS  DNF       16:45
1913 Port River SA 3 miles F Cloverdale TAS J Fyffe Marr QLD         24:35.8
1914 Yarra River VIC 2.5 miles C McVilly TAS L S Davis VIC E Thomas SA       17:11
1915- 1919 World War I — no races conducted
1920 Brisbane River QLD 2.5 mile A A Baynes QLD G A Westbrook TAS J Barton VIC M Goodsell NSW     16:56
1921 Tamar River TAS 2.5 miles G A Westbrook TAS J Barton VIC R Neilson NSW DISQ       NTT
1922 Parramatta River NSW 2.5 miles A G Bull NSW A A Pitt TAS J Barton VIC       17:27.25 
1923 Swan River WA 2.5 mile A G Bull NSW M Bradley TAS S McGorm VIC A L Sadler WA     16:55.0
1924 Port River SA 2.5 miles J Barton VIC G E Rogers WA W C Lorimer NSW R L Naylor SA L C Nimmo TAS   18:19.5
1925 Yarra River VIC 2.5 miles A Cambridge VIC A Cuthbertson TAS H E Ricketts SA W C Lorimer NSW A A Baynes QLD  DNF   17:13.2
1926 Brisbane River QLD 2.5 miles A A Baynes QLD J A Goulding NSW A Cambridge VIC L C Nimmo TAS     15:35.0
1927 Derwent River TAS H R Pearce NSW A Cambridge VIC L Marsh TAS W H Pfeiffer SA     18:10.0
1928 Nepean River NSW 2.5 miles H R Pearce NSW L Marsh TAS A Cambridge VIC A Buckley QLD     15:30.4
1929 Swan River WA 2.5 mile H R Pearce NSW K Langley WA         15:47.0
1930 Murray River Mannum SA 2.5 miles J R Scott NSW A Buckley QLD R Beauchamp TAS R Jelbart VIC     15:14.0
1931 Depression — no races conducted
1932 Yarra River VIC 2.5 mile H Turner NSW R Beauchamp TAS C Peppler VIC J Richardson QLD - disq     19:05.2
1933 Brisbane River QLD 2.5 miles H Turner NSW R Beauchamp TAS G Boreham QLD       14:32.0
1934 Derwent River TAS H Turner NSW R Beauchamp TAS C Peppler VIC C E Slaughter QLD     17:46.0
1935 Nepean River NSW 2.5 miles H Turner NSW C Peppler VIC C Slaughter QLD H Wilkinson TAS     16:36.6
1936 Swan River WA 2.5 miles C Pearce NSW K Langley WA         16:15.0
1937 Murray Bridge SA C Pearce NSW L Purves VIC A Kunoth SA       15:10.0
1938 Yarra River VIC 2.5 miles C Pearce NSW L Purves VIC R Ninham SA       17:18.5
1939 Brisbane River QLD 2.5 mile C Pearce NSW I N Cook TAS R C Proctor QLD       14:09.0
1940- 1945 World War II — no races conducted
1946 Nepean River NSW M Wood NSW           Row over
1947 Swan River WA 2 miles M Wood NSW R Rawlins VIC P Forbes WA I Cook TAS     13:48.0
1948 Derwent River TAS 2.5 miles M Wood NSW R Rawlins VIC I Cook TAS N Cullen QLD     15:12.2
1949 Murray Bridge SA 2.5 miles M Wood NSW J Williams VIC S Rogers WA       18:28.0
1950 Yarra River VIC 2.5 miles M Wood NSW R Rawlins VIC W Jones TAS S Rogers WA     15:30.2
1951 Brisbane River QLD 2.5 mile M Wood NSW R Rawlins VIC S Rogers WA       16:14.6
1952 Nepean River NSW M Wood NSW S Rogers WA A Jones TAS       15:14.5
1953 Swan River WA 2.5 miles P Evatt NSW R Rawlins VIC L Plummer TAS G Hubbard WA     19:13.0
1954 Derwent River TAS G Hubbard WA B Green QLD P Evatt NSW B J Foster TAS     16:12.0
1955 Port River SA 2.5 miles M Wood NSW B Green QLD G Hubbard WA B Foster TAS D Dudgeon VIC   15:55.5
1956 Lake Wendouree VIC 2000m S Mackenzie NSW M Wood NSW G Squires TAS G Hubbard WA     7:27.8
1957 Brisbane River QLD S Mackenzie NSW G Squires TAS J Rosser WA E Turton QLD     15:24.8
1958 Nepean River NSW S Roll NSW G Squires TAS G Hubbard WA D Dudgeon VIC K Goswell QLD   15:56.0
1959 Swan River WA 2.5 miles W Hatfield NSW G Squires TAS G Hubbard WA N Smith VIC R McLellan QLD   15.31.5
1960 Tamar River TAS 2000m I Tutty NSW G Squires TAS P Edwards VIC R McLellan QLD     6:54.0
1961 Port River SA 2000m R Ninham WA G Squires TAS J Sykes VIC W Mison NSW R McLellan QLD R McKenzie SA 7:16.8
1962 Lake Wendouree VIC 2000m I Tutty NSW G Squires TAS J Sykes VIC G Hubbard WA G Fitzgerald SA   7:30.0
1963 Brisbane River QLD G Squires TAS J Sykes VIC R Shirlaw NSW R McLellan QLD D Walker WA   8:04.0
1964 Nepean River NSW P Edwards VIC J Moore TAS R Shirlaw NSW B Bray QLD D Walker WA B Reschke SA 7:45.5
1965 Canning River WA G Pearce NSW J Moore TAS P Edwards VIC J Yuille WA J Pressler LD B McKenzie SA 9:05.7
1966 Huon River TAS J Sykes VIC J Moore TAS R Shirlaw NSW B Bray QLD D Walker WA B Reschke SA 7:08.6
1967 Murray Bridge SA R Shirlaw NSW J Sykes VIC J Moore TAS J Pressler QLD R Bradley SA D Ninham WA 7:21.6
1968 Nepean River NSW G Kert QLD P Edwards VIC R Reddell NSW I Winter TAS I Edwards WA F Levinge SA 7:15.5
1969 Burnett R Bundaberg Q R Free TAS J Sykes VIC G Kert QLD S Mackenzie NSW N Talbot SA   7:50.9
1970 Lake Wendouree VIC R Free TAS N Talbot SA R Reddell NSW M Reynolds QLD R Fitch VIC   8:10.0
1971 Canning River WA N Talbot SA K Leach VIC I Lee NSW T McNair WA E Hale TAS   7:31.8
1972 Huon River TAS I Lee NSW K Leach VIC E Hale TAS N Talbot SA T McNair WA G Petlin QLD 8:16.2
1973 Murray Bridge SA J Sykes VIC E Hale TAS G Petlin QLD I Lee NSW T McNair WA   8:14.0
1974 Lake Wendouree VIC G Petlin QLD P Rowe NSW A McCowan VIC E Hale TAS N Talbot SA   8:02.1
1975 Lake Kurwongbah QLD R Alexander QLD P Rowe NSW E Hale TAS P Benjamin VIC     7:37.4
1976 Nepean River NSW E Hale NSW R Reddell NSW G Petlin QLD N Talbot SA P Benjamin VIC J Sykes VIC 7:06.6
1977 Canning River WA E Hale NSW R Reddell NSW R Alexander QLD A Marshall TAS P Benjamin VIC   8:09.4
1978 Huon River TAS E Hale NSW R McGowan NSW R Reddell NSW A McKinley VIC R French QLD R Alexander QLD 7:26.42
1979 West Lakes SA E Hale NSW R Reddell NSW A McKinley VIC N Talbot SA A Marshall TAS R Alexander QLD 7:33.0
1980 Lake Wendouree VIC E Hale NSW N Manefield VIC J Ryan QLD R Harris SA A Marshall TAS C Poynton WA 7:39.75
1981 Hinze Dam QLD E Hale NSW B McNaughton VIC N Manefield QLD J Bolt SA P Harvey TAS   7:16.00
1982 Nepean River NSW A Cassidy VIC E Hale NSW G Hall TAS B Terrell SA     7:13.88
1983 Canning River WA A Lovrich WA J Battersby NSW G Gulloch VIC R Lang SA G Hall TAS   7:02.60
1984 Lake Barrington TAS P Reedy VIC A Lovrich WA B Terrell SA T McLaren NSW E Hale TAS   7:06.30
1985 Lake Wendouree VIC G Gulloch VIC R Powell QLD J Bentley SA A Lovrich WA R Smith NSW   7:23.9
1986 West Lakes SA R Powell QLD A Lovrich WA G Gulloch VIC P Reedy NSW B Terrell SA C Wyly TAS 7:07.14
1987 Lake Barrington TAS R Powell QLD P Reedy VIC B Terrell SA B Gier NSW G Myler TAS G Gallo WA 7:17.59
1988 Nepean River VIC B Terrell SA P Reedy VIC R Powell QLD D Watts NSW G Myler TAS A Lovrich WA 6:34.08
1989 Wellington Dam WA — cyclone — no races conducted
1990 Lake Barrington TAS R Powell QLD P Antonie VIC S Hawkins TAS A Beeham NSW     9:53.41
1991 West Lakes SA P Antonie VIC R Powell QLD S Hawkins TAS B Hick NSW     7:09.90
1992 Carrum VIC R Bakker QLD A Lovrich WA P Antonie VIC S Hawkins TAS A McLachlan SA B Hick NSW 8:51.02
1993 Lake Wivenhoe QLD S Hawkins TAS G Lynagh QLD B Hick NSW J Day VIC A McLachlan SA J Tutty WA 7:24.15
1994 Lake Barrington TAS J Day VIC S Hawkins TAS N McDonald-Crowley NSW A McLachlan SA G Lynagh QLD   7:35.75
1995 Wellington Dam WA R Ayliffe NSW A Edwards VIC A McLachlan SA B Hansen QLD S Burgess TAS   7:17.05
1996 Penrith Lakes NSW D Cameron NSW D Free QLD C Jones ACT P Reedy VIC A McLachlan SA WA 8:27.22
1997 Lake Barrington TAS D Free QLD NSW TAS M Sparnon SA WA   9:25.13
1998 Nagambie Lakes VIC D Free QLD J Day VIC D Cameron NSW       7:27.12
1999 West Lakes D Free QLD T Pascall WA P Hardcastle NSW M Lascelles ACT B Long TAS P Antonie VIC 7:01.43
2000 Penrith Lakes NSW H Karrasch QLD P Hardcastle NSW P Antonie VIC ACT P Williams WA P Kupniewski SA 7:09.70
2001 Lake Wivenhoe QLD D Free QLD B Long TAS C Jones ACT T Laurich NSW J Day VIC B Cain WA 6:47.72
2002 Nagambie Lakes VIC D Free QLD B Long TAS C Jones ACT P Hardcastle NSW D Crawshay VIC P Webster WA 6:59.73
2003 Lake Barrington TAS D Free QLD B Long TAS P Hardcastle NSW D Crawshay VIC     7:01.40
2004 Nagambie Lakes VIC D Free QLD P Hardcastle NSW D Crawshay VIC C Jones ACT B Long TAS T Collins SA 7:19.16
2005 Sydney International Regatta Centre NSW S Brennan TAS C Morgan SA A Taylor VIC C Jones ACT D Noonan NSW D Houston QLD 7:01.04
2006 Lake Barrington TAS S Brennan TAS P Hardcastle NSW C Morgan SA C Jones ACT S Renton QLD J Nalder VIC 6:50.65
2007 Nagambie Lakes VIC D Crawshay VIC J McRae SA P Hardcastle NSW B Long TAS J Stevenson WA C Jones ACT 7:35.95
2008 Sydney International Regatta Centre NSW D Noonan NSW C Morgan SA D Free QLD A Taylor VIC B Long TAS C Jones ACT 7:05.77
2009 Lake Barrington TAS D Crawshay VIC J Stevenson WA J Bidwell QLD D Reedman NSW T Wilczynski TAS R Owen ACT 6:54.64
2010 Nagambie Lakes VIC D Crawshay VIC C Morgan SA J Bidwell QLD D Kelly WA T Wilczynski TAS Z Cleaver NSW 6:50.71
2011 West Lakes SA J McRae SA K Forsterling VIC A Belonogoff NSW S Brennan TAS J Bidwell QLD R Grant WA 6:53.27
2012 Champion Lakes WA D Crawshay VIC C Morgan SA S Brennan TAS J Bidwell QLD R Owen ACT R Grant WA 7:30.28
2013 Sydney International Regatta Centre NSW R Grant WA A Belonogoff NSW M McQueeney TAS S Laidler QLD S Jackson VIC N Barnier ACT 7:07.47

Summary of results

State
Number of times won
New South Wales
46
Queensland
21
Victoria
20
Tasmania
14
Western Australia
5
South Australia
3
Total
109

 

This summary shows only the results of the final and where known, the other scullers as they finished in the repechage.
DNF = Did not finish.  DISQ = Disqualified.  NTT = No time taken.

> next Summary of Men's Lightweight Four race results
< previous Summary of Men's Eight race results
<< Index of Detailed Results for each Year

top of page