Skip navigation

History of Bundaberg Rowing Club

Office Bearers and Championship Winners

Life Members

Boreham OBE, R B Brown, T B Barton, R Clemence, J E Clemence, Mrs N Cullen, N Cullen BEM, A Hassam, J Lawrey, A E Lewis, Alf Lewis, I Lloyd-Jones; L Lister, Dr J L D Scott, E Turton; D Perry, T Wust.

Club Presidents (Existing Club)

P E Turner, W S P Gavegan, G W Martens, A E Lewis, G G Boreham, J R Salter, G G Boreham, N Cullen, T B Barton, N Cullen, R B Brown, N Cullen.

Club Patrons

The Hon. Angus Gibson MLC, Mrs J F Boreham, Mr W G Gibson, M. G G Boreham OBE, (All of whom are linked with the Gibson families of Bingera Plantation)

Office Bearers 1981-1982

Bundaberg Rowing Club:
Patron, Mr. G. G. Boreham, O.B.E.; President, Mr. N. A. J. Cullen, B.E.M.

Bundaberg District Rowing Association Rowers Club:
Patron, Mr G G Boreham OBE, President Mr N A J Cullen BEM.

The Champions

List of Bundaberg Rowing Club's Queensland Championship Winners

Bundaberg Crews Winners Queensland Champion Eights

1925: E. RACKEMANN (str), A. EVANS, A. WILKINSON, D. YOUNG, F. MARTENS, A. HASSAM, R. LYNDON, J. LAWREY, E. BOSTON (cox).

1927: D. YOUNG (str), P. FEENEY, H. ZUNKER, A. HASSAM, J. CULLEN, A. BRAGG,R. LYNDON, J. LAWREY, R. CLEMENCE (cox).

1930: J. LAWREY (str), C. ROEBUCK, C. CULLEN, V. STEPHENSON, A. HASSAM, W MORTENSEN, R. SLEAN, T. WUST, R. CLEMENCE (cox).

1935: R. HOWARD (str), C. TOBIN, B. SORRENSEN, A. HASSAM, A. ZUNKER, W. LOURIGAN, H. ZUNKER, L. LISTER, R. CLEMENCE (cox).

1936: L. LISTER (std, A. HASSAM, R. HOWARD, B. SORRENSEN, A. ZUNKER, W. LOURIGAN, H. ZUNKER, H. HILLYARD.

1941: N. CULLEN (str), F. KING, E. RICKERT, C. RICKERT, G. KING, G. WALLACE, W. SHORTEN, R. KENNEDY, P. STIBE (cox).

1948: C. ZUNKER (str) C. RICKERT, E. RICKERT, A. RICHARDSON, N. WALLACE, N. CHRISTIE, I. LLOYD-JONES, C. VOLZKE, R. CLEMENCE (cox).

1968: B. ZUNKER, A. ZUNKER, L. ZUNKER, G. ZUNKER, G. LLOYD-JONES,J. BIGG, D. SLAUGHTER, B. ZUNKER, R. HUSSEY (cox).

1969: B. ZUNKER, J. BIGG, G: LLOYD-JONES, A. ZUNKER, D. AMOS,B. McLEAN, D. SLAUGHTER, B. ZUNKER, D. WILKINSON (cox).

1971: J. PRESSLER, M. FORD, R. PURVIS, A. ZUNKER, G. LLOYD-JONES, J. BIGG, G. CHAMBERS, D. BROOK, K. STOKES (cox).

1972: M. FORD, D. BROOK, G. LLOYD-JONES, A. ZUNKER, D. SLAUGHTER, B. ZUNKER, M. SLEAN, J. BIGG, P, AXAM (cox).

1973: M. FORD, D. BROOK, P. UBERGANG, A. ZUNKER, M. GALT, B. ZUNKER, M. SLEAN, J. BIGG, P, AXAM (cox).

1975: A. DUVAL, D. BROOK, N. ROSS, B. ZUNKER, A. ZUNKER, J. LUTHE, A. GOUGH, J. BIGG, P. AXAM (cox).

1977: J. BIGG, M. GALT,S. GAMMIE, R. DICK, G. PHILLIP, A. GOUGH, J, LUTHE, I. McDERMID, A. HOSKIN (cox).

Bundaberg Crews of Champion Fours of Queensland

1906: W. WELLS (str), J. McCRACKEN, S. ANNABLE, W. MOLLER, H. RYAN (cox).

1907: W. WELLS (str), J. McCRACKEN, S. ANNABLE, W. MOLLER, H. RYAN (cox).

1912: W. WELLS, E. K. CAMPBELL, S. ANNABLE, J, JOHNSON, H, RYAN (cox).

1913: W. WELLS, E. K. CAMPBELL, S. ANNABLE, J. JOHNSON, H. RYAN (cox).

1922: A WILKINSON (str) F MARTENS, T HORTON, A EVANS, H KING (cox).

1923: E RACKEMANN (str) A HASSAM, T HORTON, A EVANS, G HARGRAVES (cox).

1924: E RACKEMANN (str) A HASSAM, T HORTON, A EVANS, G HARGRAVES (cox).

1927: D. YOUNG (str), A. HASSAM, J. KINGSTON, J. LAWREY, H. KING (cox).

1930: J. LAWREY (str), C. CULLEN, A. HASSAM, C. ROEBUCK, P.STIBE (cox).

1935: J, LAWREY (str), T. BELL, N, CULLEN, T, WUST, N. CAMPBELL (cox).

1945: E, RICKERT (str), C. RICKERT. G. WALLACE, C. ROEBUCK, J. BEYER (cox).

1947: E, RICKERT (str), C. RICKERT, G. WALLACE, C. ROEBUCK, J. BEYER (cox).

1948: C. ZUNKER (str), C. RICKERT, E RICKERT, C. VOLZKE, J. BEYER (cox).

1949: C, ZUNKER (str), N. HAZZARD, I. LLOYD-JONES, N, CHRISTIE, J. BEYER (cox ).

1960: G, ZUNKER (str), G. ZUNKER, L, ZUNKER, E. ZUNKER, B. ZUNKER (cox).

1965: L. ZUNKER (str),G. ZUNKER, B. ZUNKER, B. ZUNKER, M. HABBERMANN (cox)

1970: M. FORD (str), D. BROOK, A. SLEAN, J. BIGG, P. AXAM (cox).

1971: G. LLOYD-JONES (str), M. FORD, R. PURVIS, J. BIGG, P. AXAM (cox)

1979: R PAGE (str) J RICHARDSON, L COX, G MOAR.

Champion Sculls of Queensland

P. CHRISTSEN won the amateur sculling championship six times to 1919, he turned professional in 1920 and won many more races against all comers.

1932: J. RICHARDSON.
1933: G. G. BOREHAM.
1938: P. SORRENSEN.
1940: P. SORRENSEN.
1941: R. SLEAN.
1947: R. SLEAN.
1948: N. CULLEN.
1965: J. PRESSLER.
1967: J. PRESSLER.

Champion Lightweight Eights Queensland

1978: R. ODELL (str),R. PAGE, N. ROSS, D. BROOK, B. DINSEY, L. COX, A. GOUGH,D. AXAM, R. DOYLE (cox).

1979: B. DINSEY (str),D. AXAM,C. McCARTHY,D. BROOK, R. PAGE, L. COX,J. RICHARDSON, G. MOAR, R. DOYLE (cox).

Champion Youth Eight Queensland

1976: S. HARGREAVES (str), G. WHALLEY, S. GAMMIE, T. DOYLE,B. BRETAG, L. AMOS, B. DINSEY, G. BRETAG, R. DOYLE (cox).

1978: R. SILCOX (str), E. ACKERMANN, N. YOUNG, D. BERGHOFFER, P. HORTON, G. LUTHE, G. DINSEY, N. FOURRO, G. McRAE (cox).

1980: R. SILCOX (str), G. HUGHES, N. YOUNG, P. MAIKE, G. SORRENSEN, D. BERGHOFFER, G. LUTHE, J.JEALOUS, D. McRAE (cox).

Champion Coxless Fours Queensland

1968: B. ZUNKER (str), A. ZUNKER, D. SLAUGHTER, B. ZUNKER. 1970: M. FORD (str), D. BROOK, A. SLEAN, J. BIGG.

1971: G. LLOYD-JONES, M. FORD, R. PURVIS, J. BIGG. 1979: C. McCARTHY (str), D. BROOK, B. DINSEY, D. AXAM.

Champion Under Twenty "Fours" Queensland

1935: H. HOLDEN (str), D. CAREY, A. RICHARDSON, T. SCOREY.

1939: K SORRENSEN (str), C KING, W. SHORTEN, K PRANGE, C SHORRING (cox)

1947: N.WALLACE (str), N CHRISTIE, I. LLOYD-JONES, C. VOLZKE.

1948: S.GREENWOOD (str), B BATSON, E.P. ITZSTEIN, S DeGUNST.

1950: J. SHAW, A. MISKIN, J. ITZSTEIN, J. GAMMIE.

1957 - 1958 - 1959 - 1960:
(str), G. ZUNKER, L. ZUNKER, E. ZUNKER, B. ZUNKER (cox).

1961: K. ZUNKER, D. KILLER, B. ZUNKER, B. ZUNKER, I. LOHSE (cox).

1962: J. BARKER (str), W. BIRD, M. HALL, I. RIMMINGTON.

Champion Lightweight Fours Queensland

1929: J. LAWREY (str), C. ROEBUCK, R. SLEAN, B. PYLE, P. STIBE (cox).

1930: J. LAWREY (str), C. ROEBUCK, R. SLEAN, G. LEASK, P. STIBE (cox).

1931: R. SLEAN (str), C. ROEBUCK, A. HOOPER, G. LEASK.

1932: R. SLEAN (str), C. ROEBUCK, A. HOOPER, T. WUST.

1933: A. HOOPER (str), C. ROEBUCK, T. WUST.

Ladies Champion Fours Queensland

1930 - 1931 - 1932:
E. MIDGLEY (str), F. CROSSETT, A. HAMPSON, M. BRUNKE, P. STIBE (cox).

1934 - 1935: A. HAMPSON (str), F. CROSSETT, P.BRIGGENSHAW, R.GROSZMANN, C. MOOREHEAD (cox).

1938 - 1939: V. WHETTER (str), F. CROSSETT,A. HAMPSON, G. BEIDERMAN, R. CLEMENCE (cox).

1940 - 1941: V. WHETTER (str),F. CROSSETT, A. HAMPSON, B. BUCHOLZ, K. FITZGERALD (cox).

1949: N. KIDD (str),D. DAHL, H. PARRY, A. JARVIS, T. HANNAM (cox).

1950: B. LISTER (str), A. DITTMAN, D. DITTMAN, M. BREWER, B. ANDERSON (cox).

1951: B. LISTER (str),D. DAHL, H. PARRY, A. JARVIS, M. STERN (cox).

1965: B. HUGHES (str), A. EMERICK, J.COOK, G. DUFFY.

1966: B. HUGHES (str), A. EMERICK, J. COOK, D. MALLETT, G. SMITH (cox).

1967: J. COOK (str), A. EMERICK, D. KRATZMAN, R. COOK, G. SAUER (cox).

1972: S. GLASS (str), L. BROWN, C TAYLOR, J. AXAM, P AXAM (cox)

1973: A. POWNALL (str), N. DAVIDSON, M. BUSH, M. POWNALL, M. SLOCOMB (cox).

1974: R. MACKRILL (str), M. McCRACKEN, R. NIXON, E. BATCHLER,R. DOYLE (cox).

1976: K. SPEIGHT (str), B. WEBSTER, R. GRAFF, J. GRAFF, R. DOYLE (cox).

< previous Rowers Club

top of page